Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Muzyka afrykańska podczas Tygodnia Bibliotek

W kolejnym dniu Tygodnia Bibliotek w bibliotece w Wiązownie, Duchnowie i Gliniance uczestnicy poznali baśnie afrykańskie a w tle rozbrzmiewała muzyka. Specjalnym gościem był Gwidon Cybulski – muzyk multi-instrumentalista, wokalista, pedagog grający na instrumentach etnicznych takich jak: balafony, ngoni, djembe, konga, tabla, didgeridoo, drumle, gitara, harmonijki ustne. Autor muzyki i tekstów piosenek.

W bibliotece w Wiązownie gościli uczniowie z trzech klas zero ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie wraz z opiekunami. Uczniowie usłyszeli piękną afrykańską legendę, o tym jak powstał pierwszy instrument strunowy. Okazało się, że przypadkowo wojownik potrącił cięciwę łuku, która wydała dźwięk. Szybko zauważył, że poprzez rożne naciągi można wydobyć przedziwne dźwięki.

Jak wiemy muzyka towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, kiedy nie było instrumentów takich jakie znamy dzisiaj sami tworzyliśmy muzykę klaszcząc, tupiąc, nucąc. W dniu dzisiejszym dzieci z grup cztero i pięciolatków z Gminnego Przedszkola w Zakręcie “Leśna Kraina” odwiedziły filię biblioteki w Duchnowie gdzie miały okazję obejrzeć afrykańskie instrumenty muzyczne, posłuchać melodii jakie można na nich zagrać oraz nauczyć się jednej z afrykańskich piosenek. Na koniec spotkania dzieci wysłuchały bajki rodem z gorącego kontynentu pt. “Król i Magiczne drzewo”.

W bibliotece w Gliniance w spotkaniach wzięły udział dzieci z przedszkola “Karolek” z Glinianki oraz “Pszczółki Mai” z Woli Duckiej.

Tekst: M.Bobrowska, A. Mikulska, D. Bortkiewicz.
Foto: M. Kopka, M. Bobrowska, D. Bortkiewicz.