Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Teatr kamishibai i “Pieszki Agnieszki”

W bibliotece w Wiązownie odbyły się spotkania z Agnieszką Kazałą, autorką, ilustratorką i wydawcą książek dla dzieci. Twórczyni książek przyjechała z teatrzykiem kamishibai z różnymi bajkami. Kami to papier, shibai to teatr  –  KAMISHIBAI to Papierowy Teatr. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewniana skrzynka mająca formę rozkładanego teatrzyku.

Uczestnikami pierwszego spotkania były dzieci z klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie. Dzieci zapoznały się z pracą biblioteki i księgozbiorem. Gościem spotkania była Agnieszka Kazała, która opowiedziała o swojej pracy, o tym skąd biorą się pomysły na nowe książki, że ogromną satysfakcję czerpie z ilustrowania książek. Po wysłuchaniu bajek dzieci z ogromnym zapałem oglądały książki, które planowały wypożyczyć.

 

Na spotkanie z Agnieszką Kazałą przyjechały dzieci z Przedszkola i Żłobka Małe Stópki z Wiązowny. Grupy przedszkolaków z zainteresowaniem obejrzały bajki dla maluchów i zapoznały się z miejscem biblioteki i książkami. Bajka o dinozaurze na kartach kamishibai bardzo podobała się dzieciom.

Papierowy Teatr Kamishibai to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji, pozwala widzowi wyciszyć się i skoncentrować na większej ilości szczegółów. Jednocześnie pozostawia także miejsce na własną interpretację, rozwija wyobraźnię i kreatywność.

Tekst Marzena Bobrowska

Zdjęcia Marzena Bobrowska i Marzena Kopka