Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Pierwsze w tym roku spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki już za nami.  Tematem dyskusji była “Obietnica” autorstwa południowoafrykańskiego pisarza i dramaturga Damona Galguta, za którą otrzymał Nagrodę Bookera. Autor “wodzi w niej za nos” utrzymując różną narrację, zmuszając czytelnika do utrzymania uwagi i wytężonego skupienia. Wymieniając się uwagami byliśmy zgodni, że styl i fabuła okazała się wyzwaniem. Chwilka rozproszenia kosztowała czytających zgubieniem wątku i wielokrotnym powrotem do przeczytanej treści. Utrudnieniem był brak normalnych form dialogowych. Mimo wszystko rozwinęła się żywa dyskusja, pojawiło się mnóstwo różnych spojrzeń na bohaterów i refleksji. Szczególną uwagę  przykuła nieobecna bohaterka, która złożyła obietnicę nie zrealizowaną przez jej rodzinę.

Książka ukazuje Republikę Południowej Afryki, okolice Pretorii. Rodzina Swartów, zamożnych Afrykanerów prowadzi tu farmę. Poznajemy ich w 1986 roku w dniu pogrzebu Rachel. Ta na łożu śmierci wyjawia mężowi ostatnie życzenie. Pragnie, by Manie przekazał Salome, ich czarnej służącej, prawo własności domu, w którym mieszka ze swoim nastoletnim synem. Swart się zgadza, ale po śmierci żony nie kwapi się, by dopełnić formalności. Jak złamane słowo wpłynie na losy jego trójki dzieci i czarnych pracowników farmy ? O tym, można się przekonać sięgając do książkę. Niebanalny styl prozy jest dla ambitnych, otwartych na książkowe wyzwania.

Spotkanie przebiegało w bardzo przyjemnej, żywej atmosferze,  dopełnionej dobrym humorem i uśmiechem. Klubowiczki otrzymały zaproszenie na najbliższe spotkanie w bibliotece w Gliniance pod hasłem “Świat ikony w rysunku J.Nowosielskiego i R.Stańczyk” oraz zachętę do udziału w akcji pt. “Podróżnicza zakładka do książki”. Tradycją klubu jest prezentacja książki, którą szczególnie poleca biblioteka. Tym razem była to publikacja Krystyny Czerni pt. “Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego” , w związku z trwającym Rokiem Jerzego Nowosielskiego.

Tekst i foto: D.B.