Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Wiązowskie Narodowe Czytanie 2022

3 września 2022 r. w sobotę w Gminnym Parku Centrum w Wiązownie odbyło się, kolejne wiązowskie Narodowe Czytanie. Ze sceny opromienionej południowym słońcem, popłynęła Mickiewiczowska poezja otulona zapachem kwiatów lilii.

W scenariuszu zawarte zostały wszystkie wiersze i ballady ze zbioru “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.Po czerwonym dywanie na scenę wkraczali kolejno czytający, którzy zgłosili chęć włączenia się w wydarzenie. Czytanie dzieła w tym roku zadeklarowały rekordowo 62 osoby. Zwieńczeniem recytacji był “Polonez”, który zatańczyli zgromadzeni mieszkańcy.

We wspólnym świętowaniu jubileuszu  200 rocznicy powstania zbioru poezji udział wzięli :
Przewodnicząca Rady Powiatu Grażyna Kilbach, Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Cholewa,Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Bogumiła Majewska, radni Gminy Wiązowna, Pan Wójt Gminy Wiązowna Janusz Budny, Zastępca Wójta Anna Sikora, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Paulina Sokół, sołtysi, uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy ze Szkół Podstawowych w Wiązownie, w Gliniance, w Malcanowie i w Zakręcie, zawsze aktywni i niezawodni seniorzy z Klubu Senior+ i Dziennego Domu Senior+ z Wolontariatem Międzypokoleniowym i wolontariuszami  z Centrum Wolontariatu, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, czytelnicy i mieszkańcy gminy Wiązowna.

Dla wszystkich przybyłych na wydarzenie przygotowaliśmy słodką kawiarenkę z napojami. Była możliwość upamiętnienia Narodowego Czytania poprzez zdobycie specjalnej pieczątki lub zrobienie sobie zdjęcia w stroju z epoki Romantyzmu.

Narodowe Czytanie zorganizowaliśmy pod honorowym patronatem Wójta Gminy Wiązowna i przy współpracy z Grupą Turystyczno-Motocyklową z Woli Karczewskiej, która w tym czasie zorganizowała zbiórkę krwi. Ta, bardzo ważna inicjatywa naszych przyjaciół, uzupełni puste banki krwi o kolejne, zebrane w tym dniu, 16 litrów. Bardzo dziękujemy za miłą współpracę i zaangażowanie. Życzymy siły i wytrwałości w kolejnych akcjach.

Dziękujemy wszystkim recytującym za przyjęcie naszego zaproszenia, za aktywność w promowaniu jednego z najważniejszych dzieł literatury polskiej i za to, że zechcieli pozostawić na chwilę swoje obowiązki dla kultury. To był bezcenny czas obcowania z klasyką literatury polskiej.

Dziękujemy panu Piotrowi Michalczykowi za organizację i pomoc przy scenie oraz  aranżację muzyczną.

Lekturą do Narodowego Czytania w przyszłym roku jest powieść “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

 

Tekst: Dorota Bortkiewicz