Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Rozmowy o “Książce, której nie ma” na spotkaniu DKK.

W upalne popołudnie 25 sierpnia 2022 r. uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się, aby porozmawiać o powieści Santiago Pajaresa pt. “Książka, której nie ma”. To wciągająca, pełna ciepła i humoru opowieść o tym, że jedna książka może odmienić życie człowieka w najbardziej nieoczekiwanym momencie.

Bohater omawianej lektury David Peralta pracuje w wydawnictwie, które opublikowało bestsellerową sagę pt. “Spirala”. Książki z tej serii sprzedano w milionach egzemplarzy na całym świecie, a czytelnicy niecierpliwie czekają na kolejny tom. Problem w tym, że wydawca od czterech lat nie otrzymał następnej części mistrzowskiego dzieła. Sytuację  pogarsza skrywany sekret – nikt nie wie, kto jest autorem powieści.

David dostaje zadanie od wydawnictwa odszukania tajemniczego autora. Enigmatyczne wskazówki zaprowadzą go do wioski w Pirenejach, zamieszkiwanej przez wyjątkowych ludzi. Nieoczekiwanie dzięki tej podróży David spojrzy na swoje życie z zupełnie nowej perspektywy.  W tym samym czasie w Madrycie…. pewien egzemplarz “Spirali” w przedziwny sposób wpływa na losy czterech innych osób.

Klubowicze bardzo przyjemnie odebrali tę powieść i z zaskoczeniem, bo spodziewali się wątku kryminalnego. Tymczasem lekkie pióro autora sprawiło, że książkę czytało się szybko. Klubowicze zostali wciągnięci przez autora do kilku, zupełnie różnych wątków bohaterów. Przeżywali z nimi ich codzienność, poznali ich życie, rozterki i emocje. Razem z Davidem poszukiwali autora “Spirali” i refleksyjnie przypatrywali się, pozytywnie zintegrowanej, społeczności wioski. W naszej rozmowie panie wyszczególniły swoje zachwyty i rozczarowania z książki.  Santiago Pajares otrzymał plusa za oryginalny tytuł i kilka złotych myśli, które pozostawił czytelnikowi do zapamiętania. Nie umknęły naszym klubowiczkom, które skrupulatnie zapisały je w swoich notesach i przeczytały na spotkaniu. Sprowokowani fabułą rozmawialiśmy o sensie życia, o tym, co znaczy wierzyć w coś, o pięknej miłości i nie poddawaniu się mimo tragedii jakie czasem przeżywamy. Tradycyjnie w naszym DKK padły porównania pisarskie i odnosiliśmy się do innych znanych autorów. Wysnuliśmy wspólny wniosek, że należy dużo czytać, bo książki naprawdę nas zmieniają i potrafią odmienić życie.

Stało się zwyczajem, że polecamy czytelnikom kilka innych, wartych zauważenia, książek. Tym razem zaproponowałyśmy dwie podróże egzotyczną pt. “Maledivy” Magdaleny Typel i duchową pt. “Wszystko o różańcu, który może wszystko” Wincentego Łaszewskiego oraz klasykę w formie audiobooku pt. “Dewajtis” Marii Rodziewiczówny.

Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 22 września. Porozmawiamy wtedy o reportażu  Karoliny Bednarz pt.“Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Wydawnictwa Czarne.

Tekst i zdjęcia: Dorota Bortkiewicz