Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Fascynujący świat mrówek i innych owadów

W bibliotece w Wiązownie odbyły się trzy spotkania z uczestnikami akcji “Wakacje Blisko Domu”.  Dzieci ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie oraz ze Szkoły Podstawowej im. 1 Pułku Szwoleżerów w Malcanowie poznały królestwo mrówek. Podczas warsztatów dzieci obejrzały wiele eksponatów związanych z tymi owadami, w tym formikarium z mrówkami, duże maskotki uszyte na wzór prawdziwych mrówek, schemat cyklu rozwoju mrówek, gniazdo wykonane przez mrówki z liści i papieru w ulu oraz wiele innych ciekawych eksponatów.


Pani Sylwia snuła wciągającą opowieść o życiu, zwyczajach i budowie mrówek przeplataną pokazem slajdów. Podczas warsztatów dzieci odnalazły odpowiedzi na wiele pytań, m.in.: od kiedy mrówki żyją na Ziemi, czy mrówki są owadami i czy są pożyteczne, z jakiego powodu możemy za nimi nie przepadać i czy mogą być dla człowieka niebezpieczne, z czego i jak zbudowany jest mrówczy dom.

“Królowa mrówek składa jaja po zjedzeniu swoich skrzydeł, po czym już nigdy nie odlatuje. Pozostaje wierna swojemu mrowisku. Tak jak i ja pozostanę i będę powracać do jakże wspaniałego miejsca jakim jest biblioteka tutejsza” – wpisała do kroniki prelegentka  Sylwia Cegiełka.

Zachęcamy do korzystania z książek popularnonaukowych dla dzieci, które przekazują wiedzę z różnych dziedzin w łatwy, dostosowany do możliwości odbiorcy sposób. Mają one za zadanie popularyzowanie nauki, rozwijanie zainteresowań, poszerzanie horyzontów. W księgozbiorze bibliotecznym znajduje się wiele książek ze świata przyrody i inne. Zapraszamy do odwiedzania z dziećmi biblioteki, bo wspólne rodzinne czytanie ma wiele korzyści, buduje więzi i tworzy wspomnienia.

Był to świetny czas na przeprowadzenie lekcji bibliotecznych, zapoznanie z księgozbiorem i zasadami wypożyczeń. Część dzieci, która już posiada karty biblioteczne mogła wypożyczyć wybrane książki.

Tekst M. B.

Zdjęcia: M.B. i M.K.