Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Z przedszkolakami o warzywach i podróżach w bibliotece w Gliniance.

Bibliotekę w Gliniance odwiedziły dziś najmłodsze dzieci z opiekunkami z Niepublicznego Przedszkola “Karolek” z Glinianki. Wraz ze słońcem na zewnątrz wniosły dużo słońca do biblioteki swoimi uśmiechami i beztroską ciekawością.

Na początku dowiedziały się, co trzeba zrobić, żeby zostać czytelnikiem, wypożyczać książki, otrzymać Kartę Czytelnika i kartę do zbierania kolorowych naklejek. Później rozmawialiśmy o budzącym się do życia świecie roślin i zwierząt. Dzieci poznały kilka najciekawszych książek w tym rozkładane, które najpiękniej ilustrują środowisko owadów i pokazują kolorowe piękno natury. Poznały książkę inną niż wszystkie w postaci japońskiego teatru obrazkowego. Były “świadkami narodzin” małego groszka w opowiadaniu przedstawionym na kartach ilustrowanych teatru kamishibai pt. “Groszki”. Wspólnie zastanawialiśmy się jak smakuje groszek, ile groszku może być strączku i co to jest stragan ? Odpowiedzi znaleźliśmy w książce Anny Ficner – Ogonowskiej pt. “Wybryki papryki i inne historie o warzywach”. Maluchy wsłuchiwały się w rozbrykane przygody warzyw i odgadywały ich nazwy z ilustracji w książce.

Rozmawialiśmy także o tym, z kim dzieci czytają książki w domu. Przedszkolaki poznały przesympatycznego dziadka, który zabiera swoje wnuki w niezapomniane podróże w książce Paula McCartneya pt. “Hej Przedziadku”. Wraz z wnukami Przedziadka przedszkolaki, za pomocą magicznej busoli, przeniosły się w świat niesamowitych przygód. Zobaczyły jak Lucy, Tom,Em i Bob pokonują morskie fale na grzbietach latających ryb i czmychają przed stadem pędzących zwierząt. Kolejną podróżą była “podróż” po bibliotece do książkowego świata. Maluchy wybierały książeczki i zainteresowaniem je oglądały. Na koniec każde dziecko otrzymało naklejkę.

Książkowa pasja czytania i oglądania niewątpliwie jest w dzieciach. Czy urośnie jak groszek i zaowocuje ? Zachęcamy rodziców do “podlewania” książkowej ciekawości u swoich dzieci i częstych odwiedzin biblioteki.

Wyprawki czytelnicze dla przedszkolaków czekają na odebranie w naszych placówkach. Serdecznie zapraszamy rodziców do ich odbierania. Przypominamy, że aby zapisać dziecko do biblioteki potrzebny jest jego numer pesel . Nie warto czekać.
Już teraz pozwólmy dzieciom odkrywać świat poprzez książki.

Tekst: D.B.
Foto: D.B., A.K.