Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Wieczór poetycko-muzyczny w bibliotece w Wiązownie

Corocznie 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji, którego zadaniem jest m.in. zachęcenie do czytania wierszy, tworzenia własnej twórczości i promowanie poetów.

Z tej okazji Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna zaprosiła czytelników na Wieczór poetycko-muzyczny, który stał się okazją do tego, by dać nowy impuls do docenienia poezji, ale także do uroczystych obchodów wydarzeń przypadających w tym roku. Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Romantyzmu Polskiego i Rokiem Botaniki. W ten sposób Sejm uczcił 200 rocznicę ukazania się w Wilnie dzieła “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza i uhonorował botaników, doceniając cywilizacyjne znaczenie tej dziedziny nauki. Marszałek Województwa Mazowieckiego Patronem Mazowsza m.in. uczynił polskiego poetę i aktora teatralnego, Mirona Białoszewskiego, 30 czerwca tego roku przypada 100. rocznica jego urodzin.

W programie wieczoru umieściliśmy zatem to co najważniejsze. Tematykę utworów utrzymaliśmy głównie wokół natury.
Do recytacji wierszy lokalnej poetki Ireny Sarneckiej Derkacz, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Adama Mickiewicza, Leopolda Staffa, Wisławy Szymborskiej i Mirona Białoszewskiego zaprosiliśmy Przyjaciół Biblioteki – seniorów z Dziennego Domu “Senior+” w Woli Karczewskiej. Wystąpiła również Dominika Tańska z wierszem “Identyfikacja” Wisławy Szymborskiej, której artystyczne wykonanie dało zwycięstwo w gminnych eliminacjach Konkursu Recytatorskiego “Warszawska Syrenka”. Każde wystąpienie było przeplatane utworami muzycznymi w wykonaniu Weroniki Jabłońskiej-Siwiak na wiolonczeli i Tomasza Beredy grającego na gitarze. Po refleksyjnej, poetyckiej zadumie odbył się koncert  Tetiany Fedorovy -gościa specjalnego wieczoru, która w swoim ojczystym języku ukraińskim zaśpiewała kilka przejmujących piosenek dotyczących sytuacji na Ukrainie. Tetiana Fedorova zaśpiewała m.in o wojnie, na której giną ukraińscy mężczyźni, o sercu matki, która płacze za dziećmi, a jednocześnie jest dumna, że jest ktoś kto broni ojczyzny, oraz o tym jak bardzo pragnie zakończenia wojny i przytulenia krewnych, za którymi tęskni. Komentarz Tetiany oraz streszczenie tekstów ukraińskich piosenek był przedstawiony również w języku polskim. Tetiana Fedorova obecnie mieszka u jednej z rodzin w Gminie Wiązowna.

Wieczór poetycko-muzyczny, choć zakończony smutną refleksją, to wszystkim zgromadzonym przyniósł radość ze wzajemnej obecności, miłych gestów wsparcia i dzielenia się dobrym słowem. Spotkanie uzupełniły pamiątkowe wpisy do kroniki.

To był piękny czas, pełny wsłuchiwania się w utwory poetyckie i wyciszenia.

Tekst: D.B.
Foto: D.B., M.K., M.B., K.M.P