Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta.

Z potrzeby serca dołączamy do obchodów dnia pamięci i czcimy żołnierzy drugiej konspiracji jako narodowych bohaterów. Składając hołd Wyklętym-Niezłomnym, płynący ze szczerego podziwu i szacunku, dokładamy starań, by pamięć o nich trwała zawsze. Już 4 marca, w najbliższy piątek o godz.17.30 zapraszamy na spotkanie z pisarzem, pasjonatem historii i tematyki podziemia niepodległościowego, które odbędzie się w Bibliotece Publicznej Gminy Wiązowna. Oprócz cennej wiedzy na spotkaniu będzie można usłyszeć m.in. o Żołnierzach Wyklętych z Okręgu Białostockiego i wziąć udział w prezentacji najnowszych wydań historycznych Roberta Radzika, w których umiejętnie przybliża klimat okresu powstania antykomunistycznego.
Jego książki przywracają pamięć o zapomnianych dziś postaciach, wydarzeniach i bohaterach. Oprócz tej ważnej historycznej funkcji są też przykładem dobrze czytającej się literatury, wartej polecenia każdemu, kogo interesują wojenne losy.

Dla wszystkich zainteresowanych tematyką Żołnierzy Wyklętych i tych, którzy chcą przekazać tę historię młodemu pokoleniu, prezentujemy kilka wybranych tytułów książek dostępnych w naszych bibliotekach:

Ta nasza wolność“. Reportaże Historyczne. Dariusz Jarosiński
Dziewczyny wyklęte Szymon Nowak
Żołnierze wyklęci. Przecież to dziecko bandyty” M. A. Koprowski
Żołnierze wyklęci. I znów za kraty M. A. Koprowski
Żołnierze wyklęci. Złapali go i dostał czapę M.A.Koprowski
Pilecki. Śladami mojego taty” Bogdan Wasztyl. Mirosław Krzyszkowski.

Zapraszamy do biblioteki w Wiązownie, w Gliniance i w Duchnowie.