Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Biblioterapia. Stop przemocy!

Kampania Biała Wstążka została zainicjowana w Kanadzie w 1999 r. Ma na celu walkę z przemocą wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania. Jest też manifestem przeciwko dyskryminacji wynikających z uwarunkowań historycznych, środowiskowych i społecznych. Zwraca uwagę na różne aspekty przemocy zarówno tej fizycznej jak i  psychicznej.

W tym okresie organizatorzy kampanii zachęcają aby przyjąć i nosić białą wstążkę manifestując w ten sposób sprzeciw wobec przemocy. Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania.

Powody, dla których zainicjowano przeprowadzenie kampanii przeciwko przemocy, to przeciwdziałanie jej w rodzinie i ograniczenie jej skutków m.in. poprzez zwiększenie społecznego zaangażowania w sprawy związane z występowaniem przemocy – podnoszenie społecznej wrażliwości w odniesieniu do tego zjawiska. Zwraca uwagę na konieczność nawiązania dialogu i poprawy współpracy pomiędzy instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej oraz promowanie wartości rodzinnych.

W księgozbiorach naszych bibliotek jest wiele książek, które poruszają wyżej wymienione tematy. Włączając się w akcję przygotowaliśmy kącik tematyczny, w którym książki oznaczone są symbolem białej wstążki.

Książka Jacka Hołuba pt. “Beze mnie jesteś nikim Przemoc w polskich domach” to pozycja, która powstała – jak pisze autor, by pokazać, jak wygląda prawdziwe oblicze przemocy domowej. Autor twierdzi, że przez nasze domy płynie rzeka agresji, bólu, cierpienia i nienawiści. Uważa, że zjawisko przemocy domowej cały czas jest bagatelizowane.

Warto też sięgnąć po książki, które pomogą odbudować poczucie wartości. “Jak myśleć o sobie dobrze? to propozycja Stefanie Stahl o sztuce akceptacji i życia bez lęku. Inne książka tej autorki pt. Odkryj swoje wewnętrzne dziecko” to klucz do rozwiązywania (prawie) wszystkich problemów. Jak się dogadywać mimo różnic?” opowiada o tym co zrobić, aby komunikacja w pracy, w związku i w rodzinie były proste. W książce pt. “Emocje, relacje, empatia w wieku dojrzałym” J. Marchlewskiej są bezcenne wskazówki, jak poprawić lub zmienić swoje życie, aby było spełnione i szczęśliwe. Kiedy stawiać granice, aby zachować równowagę w dawaniu i braniu. Brene Brown w książce pt. “Rosnąc w siłę” pokaże drogę jak podnieść się po upadku, który jest zawsze bolesny. Jak poprawiać błędy i stawiać czoła zranieniu w taki sposób, żeby czerpać z tego mądrość i nauczyć się żyć całym sercem.

Przemoc emocjonalna czyli o tym, co naprawdę nas boli: zniewaga, upokorzenie, pozbawienie miłości – jak możemy się przed tym bronić Wernera Bartensa. Książka ukazuje nam czym dokładnie jest przemoc emocjonalna? Jakie przyjmuje formy? Gdzie leży granica między szorstkością a niesympatycznym zachowaniem? Jak możemy bronić się przed nią już zawczasu? W książce pt. “Związek wolny od złości. Proste metody na trudne emocje” M. McKay i Kim Palega dowiemy się jak zapobiegać wybuchom złości, jak radzić sobie z gniewem, gdy emocje się nasilają oraz jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami.

Przemoc rówieśnicza, której doświadcza połowa uczniów opisana jest w książce pt.Przemoc. Podręcznik przetrwania dla nastolatków”. Autorka Aija Mayrock sama doświadczyła prześladowania na własnej skórze. Była nękana przez rówieśników i nauczycieli. Aija pisze jak poradzić sobie z nękaniem i internetowym hejtem. “Powiedz “NIE” szkolnym dręczycielom” V. G. Allen opowiada o tym, czym jest przemoc szkolna, po czym poznać, że ktoś padł jej ofiarą, co zrobić, jeżeli nas dotyka. Autorka twierdzi, że ofiary nękania cierpią i często im się wydaje, że nic nie mogą na to poradzić. Zawsze możecie szukać pomocy!

Młodszym czytelnikom proponujemy książki pt. “Wielka księga super mocy” i “Wielka księga super skarbów. To, co naprawdę się liczy”.  Pierwsza jest o dostrzeganiu w sobie pozytywnych rzeczy i akceptowaniu siebie. Przypomina o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy i ma ukryte zdolności. Druga pozycja, to książka o wartościach, które nadają życiu sens. Lektura inspiruje do poszukiwania własnych skarbów. Pozwala docenić dzieciom osoby i przedmioty, które je otaczają. Zachęca do refleksji nad tym, co mamy, ale także co chcielibyśmy mieć. Kolejna książka pt. Co się dzieje w mojej głowie?” S. Jennings porusza takie zagadnienia jak pozytywny obraz siebie, inteligencję emocjonalną, relacje. Zachęca dzieci by jak najwcześniej nabrały zdrowych nawyków i wypracowały skuteczne strategie radzenia sobie z trudnościami.

Księgozbiór, który kierujemy do czytelników jest propozycją dla wszystkich, którzy chcą coś zmienić w sobie, w swoich zachowaniach i rodzinach oraz w swoim środowisku. Zróżnicowana oferta jest stale poszerzana. Zachęcamy do śledzenia naszych katalogów http://katalog.bibliotekawiazowna.pl i korzystania z oferty czytelniczej.

Tekst i foto M. B.