Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Powiatowy Rajd Rowerowy „Odjazdowy Czytelnik”

29 maja 2021 r., w sobotę odbył się Powiatowy Rajd Rowerowy  „Odjazdowy Czytelnik”.  Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna wraz z jednostkami z terenu powiatu otwockiego, po raz pierwszy zaprosiła czytelników, ich rodziny oraz miłośników jazdy rowerowej na takie wydarzenie w ruchu. Akcji towarzyszyli liczni partnerzy i patronowali przedstawiciele władz: Starosta Otwocki Krzysztof Szczegielniak i Wójt Gminy Wiązowna Janusz Budny. Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem lokalnych gazet „Linii Otwockiej” i „Powiązań”, które z chęcią opatrzyły wydarzenie  patronatem medialnym.

Naszym zamysłem było stworzenie przestrzeni czytelnikom do łączenia zainteresowań książkowych z uprawianiem sportu oraz przekonanie ich do tego, że książka może być towarzyszem w plenerze i na rowerze. Chcieliśmy pogłębić relacje między czytelnikiem a biblioteką, zaprosić do książkowej przygody nowe osoby oraz zbudować silniejsze więzi społeczne.

Dlatego do współpracy zaprosiliśmy również Szefa Sztabu Projektu Historycznego – Konspiracja Tomasza Żurawskiego, który miał za zadanie przenieść uczestników rajdu do czasów wydarzeń z okresu wojny, które miały miejsce na terenie naszej gminy. Zaproszenie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem.

Na malowniczą trasę rajdu z Gminnego Parku Centrum w Wiązownie wystartowała spora liczba uczestników, wyposażonych w kolorowe szprychówki i kamizelki odblaskowe z symbolem „Odjazdowego Czytelnika”. Początek rajdu wyznaczał, wieziony przez organizatorów winder rowerowy, przedstawiający rowerzystę pędzącego w podmuchu wiatru. Ideą projektu symbolu graficznego było wyrażenie w obrazie Czytelnika jako osoby najważniejszej w życiu biblioteki, kreatywnej, która w pośpiechu swojego życia łączy przyjemne z pożytecznym i spieszy do biblioteki.

12 kilometrowy odcinek przejazdu obejmował miejscowości gminy: Wiązownę, Emów, Radiówek i Żanęcin. Zaprowadził nas w trzy ważne historycznie miejsca:  do Linii Fortyfikacji “Przedmościa Warszawskiego” znajdującej się w Emowie, Mogiły Powstańców Styczniowych z Oddziału Powiatu Stanisławowskiego położonej przy dawnej przeprawie przez Świder i na miejsce bitwy z 25 maja 1863 r. Po lekcji historii w terenie, na mecie, na uczestników rajdu, czekali przedstawiciele bibliotek z terenu powiatu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie, z przygotowanymi warsztatami, niespodziankami i różnymi konkursami. Odbyło się uroczyste losowanie „szczęśliwego numerka”, który gwarantował atrakcyjny upominek dla osób uczestniczących w wydarzeniu. To dzięki współfinansowaniu akcji przez Powiat Otwocki i licznym sponsorom, którzy włączyli się w wydarzenie fundując upominki rowerowe oraz książkowe, mogliśmy tak uatrakcyjnić wydarzenie. Punktem zainteresowania stał się tajemniczy, nie wszystkim dotąd znany, punkt – bookcrossing. Poznawszy tę niekonwencjonalną formę popularyzowania książek, wiele osób zadeklarowało chęci wymiany publikacji  i zabrało książki do swoich domów.

Głównym tematem wydarzenia była książka, w programie nie zabrakło spotkania z książką dla dzieci i jej bohaterami. Gościem specjalnym był ociemniały Sebastian Grzywacz ze swoim psem, bohaterowie opowieści Barbary Gawryluk pt. ”Rollek. Pies Przewodnik”. Uczestnicy usłyszeli prawdziwą historię o pięknej przyjaźni między człowiekiem i psem. Ponadto wzięli udział w warsztatach interaktywnych poprowadzonych przez Pana Sebastiana, które objęły m.in. ćwiczenia z opaską na oczach – tyflografiką, sensoryką. Zapoznali się z nowymi technologami wspierającymi osoby niewidome i słabowidzące. Z chętnymi uczestnikami nasz gość przeprowadził różne doświadczenia nawiązujące do obcowania w codzienności z osobami ociemniałymi. Chętni mieli możliwość zakupu książeczki na miejscu.

Nie tylko apetyty książkowe udało nam nasycić z dużym powodzeniem. Wszyscy uczestnicy mogli skosztować także pierogów i innych przygotowanych na tę okoliczność przekąsek.

Wydarzeniu towarzyszyła akcja równoległa zbiórki krwi, zorganizowana przez zaprzyjaźnioną z Biblioteką Publiczną Gminy Wiązowna, Grupę Turystyczno-Motocyklową.

Na zakończenie rozstrzygnięto konkurs pod hasłem „Bajkotwórstwo inspirowane Andersenem” zorganizowany przy współpracy GOK w Wiązownie w partnerstwie z Muzycznym Teatrem Wiązowskim z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.

Całość imprezy wypełniała miła, rodzinna atmosfera, uczucie pozytywnego zmęczenia i dobrze wykorzystanego czasu przez organizatorów i uczestników.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za wspaniałą współpracę. Staroście Powiatu Otwockiemu i Wójtowi Gminy Wiązowna za wsparcie finansowe. Współorganizatorom wydarzenia Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Wiązownie Powiatowej Bibliotece Publicznej w Otwocku, Gminnej Bibliotece Publicznej w Sobieniach Jeziorach, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Józefowie, Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Karczewie, Gminnej Bibliotece Publicznej w Kołbieli, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Otwocku, Wolontariuszom z Centrum Wolontariatu – Centrum Usług Wspólnych z Radiówka,  Motocyklistom z Grupy Turystyczno Motocyklowej z Woli Duckiej oraz Piekarnia Wanda sklep w Wiązownie, Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowe PPH Kotwica Sp. z.o.o z Duchnowa.

Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Komendy Powiatowej w Otwocku, Straży OSP w Malcanowie i Gliniance za zapewnienie bezpieczeństwa podczas rajdu.
Do zobaczenia za rok 🚴😁🚴😁🚴😁.
Wkrótce krótki materiał filmowy oraz szersza fotorelacja.

Zachęcamy wszystkich bibliotekarzy w Polsce do tworzenia takich lub podobnych wydarzeń na rzecz rozwoju czytelnictwa i integracji społecznej. Życzymy wielu pomysłów i nowych inspiracji.

Tekst Dorota Bortkiewicz