Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Każdego roku 2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Tego dnia przypada rocznica urodzin najsłynniejszego na świecie, poety i pisarza książek dla dzieci, Hansa Christiana Andersena. Jego baśnie są rozpoznawalne przez wszystkie dzieci, dlatego został wybrany patronem tego wydarzenia. Uroczyste świętowanie z książką tego dnia odbywa się od 1967 roku . Zostało ustanowione przez Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych (IBBY) i zawsze gospodarzem jest inne państwo. Organizacja wśród wielu swoich założeń realizuje wspieranie rozwoju książki dla dzieci i młodzieży, promocję książki wartościowej pod względem literackim, plastycznym i edytorskim.


W naszym kraju od 2001 roku odbywa się akcja „Cała Polska czyta dzieciom” realizując główny cel tego święta. Jest nim m.in. rozpowszechnianie książek dla dzieci i młodzieży oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Kampania jest szczególnie adresowana do rodziców, opiekunów, wychowawców i edukatorów. Zachęca do włączania się w codzienne, głośne czytanie dziecku, które przynosi ogromne korzyści i ma same plusy : buduje więź z dzieckiem będącą fundamentem jego zdrowia emocjonalnego, doskonali język i ułatwia rozumienie świata, rozwija zasoby wewnętrzne dziecka, w tym inteligencję emocjonalną, poznawczą i moralną, poszerza wiedzę, kładzie mocne podwaliny pod sukcesy w szkole i w życiu. Ponadto udowodniono, że książki pomagają najmłodszym odróżniać dobro od zła, dają wzorce osobowe i pokazują świat wartości.

Każdy moment jest dobry, by rozpocząć systematyczne głośne czytanie nie tylko z najmłodszymi.
Warto zacząć już teraz i zaaranżować rodzinne spotkanie głośnego czytania. Zachęcamy  wszystkich dorosłych do spędzania czasu ze swoimi młodymi w sposób twórczy, do przeżywania fantastycznych przygód i emocji podczas czytania.
Jakie książki czytać i co polecić młodym ? Ogromna ilość pomysłów na wspólne czytanie znajduje się na półkach w naszych bibliotekach. Zapraszamy do zamawiania mailowo lub telefonicznie.

Tekst: D.B.
Źródło plakatu : http://www.ibby.org