Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

“Biała wstążka ” – Porozumienie bez przemocy

Biała wstążka jest symbolem przerwania milczenia w kwestii przemocy.  To symboliczny, ale bardzo ważny gest, a jednocześnie deklaracja wyrzeczenia się stosowania przemocy i zobowiązanie do reagowania, gdy jest się jej świadkiem. Ta największa na świecie kampania jest prowadzona w ponad 60 krajach w dniach od 25 listopada do 10 grudnia.

Gmina Wiązowna po raz drugi włącza się w organizację kampanii “Biała wstążka”, podczas której na terenie naszej gminy odbędą się różne działania.

Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna wraz z filiami w Gliniance i w Duchnowie, w ramach kampanii „Biała Wstążka” przygotowała kącik tematyczny pod hasłem „Porozumienie bez przemocy”.  W trosce o narastający problem przemocy w rodzinach chcemy podnosić świadomość społeczną i zaproponować czytelnikom literaturę o tej tematyce.  Włączając się  w tę akcję całym sercem, przypinamy białe wstążeczki i mówimy nasze STOP PRZEMOCY. Udostępniamy pozycje, które poruszają różne formy przemocy, ich skutki, sposoby radzenia sobie z nią, ale także przemoc ukrytą w sieci, często niewidzialną.

Czytelnicy w tej literaturze znajdą rozwiązania na taką przemoc, której być może doświadczają w codzienności. Nauczą się ją eliminować ze swego życia, dzięki rekomendowanym poradnikom. Inni odnajdą doświadczaną przemoc w powieściach i przejrzą się w nich jak w zwierciadle. Być może silniejsi nabiorą odwagi do podjęcia walki o własne dobro. Młodzież doświadczana często przemocą w swoim rówieśniczym środowisku, może szukać swojego „koła ratunkowego” właśnie w tej ofercie.

Przemoc to zło. Zło zaczyna się od słów. Złe czyny mają swoje źródło w języku przepełnionym nienawiścią, wykluczeniem, dyskryminacją. Chcemy tymi książkami „wypowiedzieć wojnę” każdej przemocy i eliminować z przestrzeni domowej, publicznej złe słowa, czyny, a co za tym idzie niezgodę i podziały.

Zachęcamy rodziny do wspólnego dialogu oraz pracy nad udoskonalaniem wzajemnych relacji. Mamy nadzieję, że zgromadzona literatura będzie pomocą w rozmowach na trudne tematy. Książki „biorące udział” w akcji opatrzyłyśmy specjalną naklejką z białą wstążką, dla łatwiejszego rozpoznania.

Wszystkim czytelnikom życzymy owocnej lektury.

Tekst: D.B.

Foto: D.B. i M.B.