Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Nagroda Literacka Nike 2020. Znamy zwycięzcę.

Laureatem tegorocznego konkursu Nagrody Literackiej Nike 2020 został Radek Rak za książkę “Baśń o wężowym sercu albo wtóre o Jakóbie Szeli”. O tym czym zachwyciła zwycięska lektura, pisze w swojej laudacji pióra przewodniczący jury Nike 2020 prof. Paweł Póchniak :

“Ta książka to klechda. Jak każda klechda jest triumfem wyobraźni, ale zarazem dotyka twardej rzeczywistości, prawdziwego świata. Snuje historię nie z tej ziemi i jednocześnie opowiada o czymś, co drzemie w realnej historii, w naszej wspólnej podświadomości, w podglebiu języka, którym mówimy. W tym paśmie realności, z którym mierzy się “Baśń o wężowym sercu”, jest coś poruszającego i okrutnego zarazem – coś, co powinno zostać opowiedziane i być może nie ma na to innego języka, niż dziwna, niedzisiejsza dykcja poetyckiej klechdy”.

Nike Czytelników w głosowaniu internetowym i tradycyjnym zdobył zbiór reportaży  “27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanny Gierak-Onoszko. Wśród nominowanych do nagrody znalazły się takie pozycje jak :

  •  „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” Filipa Zawady
  •  „Jaremianka” Agnieszki Daukszy
  •  „Kiedy wybuchnie wojna. 1938, studium kryzysu” Piotra M. Majewskiego
  •  „Pusty las” Moniki Sznajderman.
  •  „Płuczki” Pawła Piotra Reszki

Warto przypomnieć, że Nagroda Literacka Nike to najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane w polskim przemyśle wydawniczym od 1997 roku.  Każdą z finałowych książek na pewno warto przeczytać. Wszystkim czytelnikom życzymy zatem miłej lektury.