Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Narodowe Czytanie “Balladyny”

5 września 2020 roku odbyła się już dziewiąta edycja Narodowego Czytania klasyki literatury polskiej pod patronatem Prezydenta RP. Podczas tegorocznej odsłony Para Prezydencka zaproponowała do lektury „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Wzorem ubiegłych lat  Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna, przy współpracy z Urzędem Gminy, zorganizowała akcją wspólnego czytania, która miała miejsce w sobotnie popołudnie w Gminnym Parku Centrum przy ul. Lubelskiej 30 w Wiązownie. Wydarzeniu towarzyszyli i licznie wspierali  partnerzy: Gmina Wiązowna z kierownictwem w pełnym składzie, Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie, Gminna Rada Seniorów, Seniorzy z Dziennego Domu „Senior+” i Klub „Senior+” w Woli Karczewskiej, Stowarzyszenie Seniorów „Bądźmy Razem”, GOPS w Wiązownie, młodzieży z Centrum Wolontariatu działającego w ramach Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radiówku oraz po raz pierwszy Grupa Turystyczno-Motocyklowa z Woli Duckiej.

Spotkanie rozpoczęło się oficjalnym powitaniem i wprowadzeniem w tematykę utworu. „Balladyna”, wydawać by się mogło, tak bardzo znana ze szkolnych lektur, nie dla każdego jest poznana w swym dramacie i symbolice. Pod względem gatunku utwór jest tragedią, a głównym tematem dążenie do władzy. Bohaterkę lektury, wrodzona natura i charakter popychają do gmatwania własnego losu, do budowania drogi, po której stąpa się, jak po bagnach i mokradłach nadgoplańskich przyległości z Gnieznem, pierwszą historycznie stolicą Polski. Balladyna kroczy drogą zbrodni, popełnia czyny naganne, co doprowadza do jej śmierci.

W siedmiu aktach dramatu, specjalnie wybranych do wspólnego czytania, spotkali się czytelnicy kilku pokoleń i różnych środowisk. Liczebność bohaterów pozwoliła na obsadzenie każdej roli innemu uczestnikowi. Ku wielkiej radości organizatorów w tym roku, na oficjalne zaproszenie Biblioteki Publicznej Gminy Wiązowna, do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu, zgłosiła się rekordowa liczba ponad czterdziestu osób. Wszyscy wykazali się dużym zaangażowaniem przygotowując się wcześniej do swojej roli. Zastosowane niespodziewane elementy gry aktorskiej zaskoczyły słuchaczy i tym samym uświetniły wystąpienia. Sprawiły, że chwilami czuliśmy się obecni naprawdę w lesie przy jeziorze Gople , w chacie ubogiej wdowy lub w zamku na sali królewskiej. Prawdziwą „wisienką na torcie” były barwne stroje teatralne wypożyczone na tę okoliczność. Piękna współpraca oraz chęć i radość z bycia z książką w codzienności sprawiły, że wycieczkę do krainy „Romantyzmu” uznajemy za bardzo udaną.

Uwieńczeniem spotkania było ogłoszenie wyników konkursu literacko-plastycznego pt. „Jan Paweł II – historia z życia przedstawiona na kartkach Kamishibai”. Celem konkursu było m.in. ukazanie znaczenia wspólnego czytania dla budowania więzi rodzinnych oraz rozwijania aktywności twórczej dzieci. Nagrodzonymi zwycięzcami zostali Dorota i Sylwia Ząberg.

W ramach trwającej społecznej akcji Fundacji im. Zbigniewa Herberta „Podaruj Wiersz” uczestnicy wydarzenia otrzymali losowo wybrane wiersze Juliusza Słowackiego co wielu sprawiło nieskrywaną radość.

Wydarzeniu towarzyszyła zbiórka krwi organizowana przez motocyklistów. Zebrano 20 litrów.

Muzycznymi gośćmi spotkania była „Kapela Pod Hydrantem”

Mamy nadzieję, że spędzony z nami czas był dla wszystkich literacką ucztą, wietrzeniem duszy oraz zasłużonym wytchnieniem . Do zobaczenia za rok.