Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

100.rocznica bitwy warszawskiej. Sięgnij po lekturę

W dniach 13–15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem „Cudu nad Wisłą” i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata,  zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

Wydarzenie to wpisało na zawsze w nas obowiązek pamięci o oddanych żołnierzach, znakomitych dowódcach i strategach walczących o wolność Polski. Zobowiązuje ono każdego Polaka-patriotę do zgłębiania faktów tych dramatycznych, ale i jednocześnie zwycięskich.
W roku tego wyjątkowego jubileuszu i w wigilię uroczystego świętowania historycznego zwycięstwa, w naszych bibliotekach pojawiły się  godne uwagi, nowe publikacje o tej tematyce. Starannie dobrane propozycje książkowe z pewnością w najróżniejszy sposób odzwierciedlą czytelnikom historię bohaterskiej walki żołnierzy polskich z budzącą grozę armią sowiecką.  Szczególnie pasjonatom komiksów polecamy bogato ilustrowane wydanie Pawła Kołodziejskiego pt. „Wojna polsko-bolszewicka 1920 w komiksie”. Miłośnicy opowiadań i publicystyki w książce Eugeniusza Małaczewskiego pt. „Opowieści z wojny polsko-bolszewickiej 1920 i inne wojenne historie” poznają w prostym przekazie dramaty, wojenne perypetie i tragedie polskich bohaterów w latach 1918-1920 . Pozostałe,  równie interesujące tytuły zajmą szczególne miejsce na naszych bibliotecznych półkach.

W ramach akcji “Biblioteka na to czeka” organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, do której dołączyła Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna,  otrzymaliśmy w formie darów pakiet publikacji z zakresu najnowszej historii Polski. Pamiętając o tym, że książka żyje tylko wtedy, kiedy jest czytana zachęcamy do ich wypożyczania. W swoich treściach przeniosą nas na pola bitwy, odkryją długo skrywane tajemnice, w fascynujących reportażach odpowiedzą na wiele pytań i opowiedzą o roli Matki Bożej, jaką odegrała w najważniejszych dziejach naszego narodu.

Zapraszamy do książkowej rekonstrukcji wydarzeń z bitwy warszawskiej. Wakacyjny czas sprzyja temu, by porwać się rodzinnie do czytania naszych nowości. Katalog centralny na stronie biblioteki jest do Państwa dyspozycji . Warto zajrzeć do oferty książkowej i zarezerwować najbardziej interesujące pozycje.

100 lat temu naród polski przebudził się do walki o Ojczyznę na hasło „Do broni!”
Dziś niech hasło „Sięgnij po książkę” wzywa nas do utrwalania ojczystej prawdy historycznej.

Tekst: D.B.