Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Podróż do Grecji utkana słowami

Grecja to kraj, który kojarzy się przede wszystkim z błękitnym niebem, białymi domami, oliwkami, plażami i hucznymi weselami. Wieczór w Bibliotece z Justyną Pramą, która od 12 lat mieszka w Grecji pokazał, że wszystkie te wyobrażenia są prawdą. 

Nasz gość Justyna Prama przedstawiła nam prezentację, która była przekrojem greckiej kultury i zwyczajów nie zapominając o kuchni greckiej, której mieliśmy również okazję skosztować.

Podczas poznawania kultury greckiej nie zabrakło “Zorbie” – tradycyjnego greckiego tańcu, którego się nauczyliśmy. Mieliśmy również przyjemność obejrzeć książki w języku greckim a tym samym porozmawiać na temat literatury.

Każdy uczestnik otrzymał w prezencie  bransoletkę, wykonaną z czerwonej i białej nitki, o nazwie ” Martis”. Dla Greków jest to symbol ochrony, zwłaszcza dla małych dzieci, aby nie zostać spalonym przez słońce wczesną wiosną. Jest noszona przez wielu Greków do końca marca.

Powoli, spokojnie, bez stresu – tak żyją Grecy. Ich styl życia sprawił, że Pani Justyna zakochała się w tym pięknym kraju i postanowiła zamieszkać tam na stałe. Swoim zachwytem oczarowała nas na tyle, że każdy z uczestników rozmarzył się, aby ten kraj znalazł się na mapie ich wakacyjnych wojaży. Radość z tego, co jest teraz, skupianie się na chwili, rozkosz czerpana z drobnostek – tak pokrótce można opisać życie w Grecji. Optymistyczne postrzeganie świata udzieliło się wszystkim uczestnikom spotkania. Nasi goście nabrali ochoty na poznawanie kultury, kuchni i ludności.

Podczas  spotkania jeden z małych czytelników odbierał dyplom “Małego Czytelnika “, w ramach realizowanego przez bibliotekę projektu Instytutu Książki “Mała Książka Wielki Człowiek”.

Składamy serdecznie podziękowania Pani Justynie Prama, za  to miłe spotkanie oraz Ilonie Beredzie naszej wiernej czytelniczce dzięki której spotkanie to mogło być zrealizowane, a także Wam drodzy uczestnicy, ze zechcieliście wziąć udział w tym wydarzeniu i spędzić ten wieczór w bibliotece.

Tekst: M.K.

Foto: M.B.,I.B.,M.K.