Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto to jest „wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…)”.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w 2011 r. Jest to data symboliczna, nawiązującą do wydarzeń, które miały miejsce 1 marca 1951. To właśnie tego dnia w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Śmierć ponieśli: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie wraz z nauczycielami Bogumiłą Majewską oraz Marią Marciszewską wzięli udział w lekcji historii dotyczącej “Żołnierzy Wyklętych”. Lekcję poprowadził Tomasz Żurawski. Spotkanie rozpoczęło się od genezy ruchu niepodległościowego po zakończeniu II wojny światowej. Przedstawione zostały organizacje, które kontynuowały walkę po rozwiązaniu Armii Krajowej, ich cele i idee. Uczestnicy dowiedzieli się także, jakich metod używał aparat bezpieczeństwa, do osłabienia i zniszczenia ruchu oddziałów walczących o suwerenność Polski. Opowieści o historii poszczególnych formacji, towarzyszyła prezentacja umundurowania i wyposażenia wykorzystywanego w oddziałach leśnych, ale także w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Milicji czy też Armii Czerwonej. Oczywiście opowieść o walce nie mogłaby odbyć się bez prezentacji broni, jaka była powszechnie wykorzystywana w latach 40. i 50. XX wieku. Pamiętajmy o Żołnierzach Wyklętych!

Tekst:M.K, T.Ż.

Foto:M.M.