Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

“Biała wstążka 2019” Dzień Życzliwości

„Biała wstążka” to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy. Jest ona prowadzona w ponad 60 krajach, także w Polsce. Dotychczas uczestniczyły w niej przede wszystkim duże miasta, w tym roku do organizatorów “Białej Wstążki” dołączył nasz samorząd.

Znakiem akcji jest biała wstążka. Jej noszenie ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy, która przybierać może różne formy. To nie tylko bicie, wyzywanie czy krzyczenie – przemocą jest także zaniedbywanie dziecka, mobbing pracowników czy hejt w internecie.

Od 25 listopada do 10 grudnia na terenie naszej gminy odbywać będą się różnego rodzaju spotkania, warsztaty, zajęcia, zawody sportowe, a także bezpłatne porady specjalistów.  Przez cały ten okres w szkołach, przedszkolach czy świetlicach środowiskowych zostaną organizowane najróżniejsze wydarzenia związane z tematyką akcji, uświadamiające czym jest przemoc, jakie są jej formy i jak się przed nią bronić lub gdzie szukać pomocy.

Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna włączyła się w akcję “Biała wstążka 2019” organizując warsztaty dla dzieci z okazji Dnia Życzliwości.

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, przypadający każdego 21 listopada, został uchwalony w roku 1973 w Stanach Zjednoczonych jako wezwanie do pokoju i zachęta do rozwiązywania wszelkich sporów poprzez dialog i utrzymywanie dobrych relacji międzyludzkich. Do dziś funkcjonuje jako „World Hello Day”, a jego celebracja polega na wysyłaniu kartek z pozdrowieniami bądź życzeniami. Zwyczaj ten szybko zyskał na popularności, obecnie uroczystość obchodzona jest już w 180 krajach i stanowi idealną okazję, aby zademonstrować życzliwość w stosunku do ludzi oraz chęć utrzymania pokoju na świecie.

W Bibliotece pragniemy uczcić Dzień Życzliwości poprzez wspólne tworzenie sympatycznych, pełnych pozytywnego przekazu kartek z życzeniami i pozdrowieniami. Będzie można je wysłać do osób, które darzymy sympatią bądź takich, o których wiemy, iż bardzo ucieszyłyby się na widok kartki w skrzynce na listy. Bo w dobie e-maili, sms-ów i mms-ów otrzymanie listu lub pocztówki to coraz rzadsze wydarzenie, więc tym bardziej pożądane i sprawiające ogromną radość.

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby chcące własnoręcznie zrobić „życzliwą kartkę”
Warsztaty odbędą się 25 listopada o godzinie 10.00 w Bibliotece w Wiązownie.

Pod poniższym linkiem znajduje się lista wydarzeń zorganizowanych na terenie gminy w ramach akcji “Biała wstążka 2019”

https://tuwiazowna.pl/wp-content/uploads/2019/11/bia%C5%82%C4%85-wst%C4%85%C5%BCka_wydarzenia_112019.pdf