Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

O kresowych opowieściach w bibliotece w Wiązownie!

29 maja w bibliotece w Wiązownie odbyło się spotkanie autorskie z Edwardem Łysiakiem. Podczas spotkania rozmawialiśmy o książkach wydanych pod zbiorowym tytułem “Kresowa Opowieść”. Inspiracją do napisania powieści były rodzinne opowiadania najbliższych, którzy mieszkali we wsi Rybno i byli świadkami samosądów ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej. Nasz gość skromnie zdradził nam, że jest obecnie w trakcie pisania IV już tomu serii. W swoich literackich opowieściach umiejscawia bohaterów w trudnym historycznie dla Polski i Ukrainy czasie, osnuwając fabułę na przeżyciach pojedynczych postaci borykających się z wielką historią.

Pan Edward Łysiak długo przygotowywał się do napisania tych powieści. Kilkukrotne wyjazdy na Ukrainę, poznanie tamtejszej ludności oraz kultury w realu znacznie pomogły mu oddać autentyczny obraz ukazany w powieściach. Opowiadał o swoich odczuciach i historiach, z którymi się zetknął podczas podróży.

Uczestnicy spotkania wysłuchali opowieści o wzruszających i wstrząsających faktach, nie tylko dotyczących historii zawartej w książkach naszego gościa, ale również historii z życia naszego gościa.

Tekst: M.K.

Foto: M.K., M.B.