Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Warsztaty z futrzanymi przyjaciółmi

Króliki często są mylnie przydzielane do kategorii gryzoni. To jednak zupełnie inna rodzina ssaków – zajęczaki!

Obecnie na świecie występuje około 100 gatunków królików! Wszystkie wywodzą się od wspólnego przodka – królika dzikiego, który zamieszkiwał początkowo północną część Afryki oraz tereny Półwyspu Iberyjskiego.

Króliki domowe zaliczane są do jednych z najbardziej popularnych i lubianych zwierząt domowych na całym świecie. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę, jak uroczo wyglądają ze swoimi miękkimi futerkami, długimi uszkami i łagodnym spojrzeniem. Poza tym uchodzą za towarzyskie, łatwe w pielęgnacji i niedrogie w utrzymaniu.

Podczas warsztatów Pani Ania Budzińska z kliniki weterynaryjnej “Uprzejmy Łoś Kids” przekazała uczestnikom wiedzę na temat tych milutkich zwierzątek. Dowiedzieliśmy się co należy uwzględnić przed zakupem królika, jak zapewnić mu prawidłową pielęgnację, co powinno się znaleźć w klatce królika, co lubią jeść oraz  o najmniej przyjemnym obowiązku czyli czyszczeniu klatki.

Jak na bibliotekę przystało poruszyliśmy również tematykę królików w literaturze dziecięcej.  Nawiązaliśmy do jednego ze słynniejszych królików – Białego Królika – postać stworzona przez Lewisa  Carrolla występująca w książce “Alicja w krainie czarów”.  Postać Białego Królika można odnaleźć nie tylko w literaturze, ale też w filmach, grach komputerowych, muzyce i sztuce.

Tekst: M.K.

Foto: U* Łoś, M.K., I.W.