Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dlaczego 1 marca obchodzony jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych?

1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostało rozstrzelanych siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość”. Egzekucja rozpoczęła się o godz. 20. Skazani byli kolejno podprowadzani na miejsce kaźni, a kat strzelał im w tył głowy. Ciał zamordowanych nie wydano rodzinom. Pogrzebano je w nieznanym do dziś miejscu. Śmierć ponieśli: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel.

Rotmistrz Witold Pilecki to niezwykła postać. Bohater niezłomny, uznany za jednego z najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej. W 1940 roku dobrowolnie trafił do obozu zagłady, z którego udało mu się uciec trzy lata później. Jako więzień nr 4859 opracował pierwsze raporty o ludobójstwie w Auschwitz-Birkenau (tzw. raporty Pileckiego).

W księgozbiorach naszych bibliotek posiadamy wiele pozycji opisujących losy bohaterów niezłomnych. Zapraszamy serdecznie po lektury również i o tej tematyce!