Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

“Brückenkopf Warschau 1944 Odcinek południowy: Karczew, Otwock, Celestynów, Wiązowna”.

18 stycznia 2019 roku odbyło się spotkanie z autorami książki “Brückenkopf Warschau 1944
Odcinek południowy: Karczew, Otwock, Celestynów, Wiązowna”. 

Publikacja wydana została w grudniu 2018 r. i powstała dzięki dofinansowaniu gminy Celestynów, gminy Wiązowna i miasta Otwock. Jej autorami są Norbert Bączyk, Grzegorz Jasiński, oraz Hubert Trzepałka – przewodniczący Koła Terenowego „Przedmoście Warszawa” Stowarzyszenia Pro Fortalicium.

W publikacji opisana została bitwa manewrowa na przedpolach Warszawy. Szczególną uwagę zwrócono w niej na rolę Wiązowny w bitwie pancernej latem 1944 roku.

Na spotkanie promocyjne przybyła zaproszona młodzież ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie oraz mieszkańcy gminy i powiatu otwockiego.

Autorzy w interesujący sposób opowiedzieli o swojej pasji do historii.  W ciekawy i przystępny dla uczniów sposób przekazali informacje o wydarzeniach na Przedmościu Warszawy z okresu lipca i sierpnia z 1944 r. Szczególnie interesujący był pokaz unikalnych zdjęć lotniczych, które kolekcjonują od wielu lat oraz prezentacja miejscowych zabytków militarnych, którymi opiekuje się Stowarzyszenie Pro Fortalicium – współwydawca książki.

Spotkanie było bardzo ciekawą lekcją historii. Dziękujemy za podzielenie się z nami swoją wiedzą, pasją oraz w niebanalny sposób przedstawienie wojennych dziejów naszej Małej Ojczyzny.