Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Warsztaty twórczego pisania

Czym jest anagram? Dlaczego słowa znikają z języka? Skąd się biorą nowe wyrazy i dlaczego się pojawiają? Na te i inne pytania próbowano znaleźć odpowiedź na warsztatach poprowadzonych przez Aleksandrę Rzążewską, które odbyły się 5 października w  bibliotece w Wiązownie i Gliniance. Na zajęcia zostali zaproszeni uczniowie klas siódmych ze szkół w Wiązownie i Gliniance. Młodzież miała okazję zapoznać się ze zmianami zachodzącymi w języku oraz poznać kilka ważnych zasad aby lepiej pisać.

Prof. Mirosława Bańko, językoznawcy, twierdzi, że język zmienia się przede wszystkim dlatego, że jest środkiem grupowej, środowiskowej czy etnicznej identyfikacji. Młodzi nie chcą mówić tak, jak ich rodzice czy dziadkowie, chcą się odróżniać. Chcą za pomocą języka zaznaczyć skąd są i do jakiej grupy należą.

Słowa znikają z języka bo m.in. przestają być potrzebne. Skoro nie robimy już masła samodzielnie, tylko kupujemy je w sklepie, nie używamy maślnicy.

Warsztaty poprowadziła pani z warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów „Koncentrat”. Zajęcia są elementem projektu „Wspólny mianownik 5.0″ dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2018. Więcej informacji i ciekawe materiały dotyczące zmian zachodzących w języku i wyrazów, które z niego znikają, można znaleźć na stronie www.wspolnymianownik.pl.

Tekst: M. B.

Foto: A.I, M. K., M.B.