Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Narodowe Czytanie w Parku!

Celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości, biblioteka w Wiązownie jak co roku włączyła się po raz kolejny w tę ogólnopolską akcję.

Lekturą Narodowego Czytania było “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. To ostatnia powieść autora, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej.

Przeczytaliśmy również kilka wybranych utworów z 44 tekstów Antologii Niepodległości przygotowanych specjalnie z myślą o jubileuszowym roku. Były to utwory znanych polskich poetów: Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zbigniewa Herberta.

Niespodzianką dla publiczności był występ Kasi, uczennicy II klasy szkoły podstawowej w Wiązownie , która zaprezentowała wiersz napisany przez Annę Paszkiewicz pt. “Niepodległość”.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa wojennych eksponatów: umundurowanie polowe szeregowego Wojska Polskiego z 1920 roku, umundurowanie oficera Wojska Polskiego, umundurowanie zimowe dowódcy Armii Czerwonej, replika granatu M16, hełm austriacki M17 wykorzystywany w Wojsku Polskim, rosyjski pas amunicyjny (bandolier) i inne.

Dla uczestników przygotowaliśmy upominki w formie pięknie wydanej książki pt. “Przedwiośnie” z okazjonalnym stemplem nadesłanym z Kancelarii Prezydenta.

Wydarzenie to było ucztą dla ducha wzbogaconą piękną oprawą muzyczną i mini koncertem w wykonaniu Agnieszki i Piotra Michalczyków, a o ucztę dla podniebienia zadbała lokalna firma – Pocztatortowa.

Dziękujemy za aktywne włączenie się w akcję Narodowego Czytania, wójtowi Gminy Wiązowna Januszowi Budnemu, radnemu Rady Powiatu Romanowi Zdunikowi, przedstawicielom Rady Gminy, seniorom i kierownikowi z Dziennego Domu “Senior-WIGOR” w Woli Karczewskiej, dyrektorowi Gminnego Ośrodkowa Kultury w Wiązownie, wolontariuszom z Centrum Wolontariatu z Radiówka, przedstawicielom Stowarzyszenia “Bądźmy Razem”, służby zdrowia, oświaty, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radiówku oraz pani sołtys z Żanęcina.