Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Łukasz Wierzbicki w gminie Wiązowna

Książka –  inspiruje do odkrywania świata. Dzięki lekturze lepiej rozumiemy otaczającą nas rzeczywistość, czerpiemy inspirację do podróży. To właśnie książka prowadzi czytelnika do nowych wyzwań oraz wyzwala pragnienie podążania za marzeniami, inspiruje do odkrywania świata i podróży w głąb siebie. Czasami nie od razu uświadamiamy sobie, jaki wpływ ma na nas nowy rozdział czytanej powieści…

To właśnie książka była głównym powodem, dla którego już czwarty rok z rzędu odwiedził naszą gminę wybitny autor wspaniałych książek  Łukasz Wierzbicki – od listopada 2017 roku również Ambasador Fundacji “ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Tym zaszczytnym wyróżnieniem Fundacja powierzyła pisarzowi misję krzewienia idei czytania dzieciom jako najbardziej skutecznego sposobu wychowania czytelników i mądrego społeczeństwa.

Pan Ambasador sumiennie i z dużym zaangażowaniem realizuje powierzoną misję poprzez częste spotkania ze swoimi czytelnikami.

Cykl spotkań zaplanowany z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich rozpoczęliśmy od spotkania  z przedszkolakami z Gminnego Przedszkola Misia Uszatka z Wiązowny.

Pisarz barwnie i ciekawie opowiadał o swoich książkach: Afryka  Kazika”, „ Dziadek niedźwiadek” , „Machiną przez Chiny”, „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana”.

Mieliśmy również przyjemność zapoznać się z najnowszą, równie niezwykłą, jak wcześniejsze publikacje książką pt. “Ocean to pikuś” (premiera była niespełna miesiąc temu).

Jest to książka niezwykła, począwszy od głównego bohatera i jego niezwykłej wyprawie, a skończywszy na szczegółach, które doskonale dopełniają tą publikację. Wyjątkowy format i grafika zabierają czytelnika w daleką podróż z Aleksandrem Dobą po Oceanie Atlantyckim.

 

Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały o początkach przygody z pisaniem

    

Latające ryby lądowały wprost na talerz

 

   

   

 

Kolejne spotkanie odbyło się w Gminny Przedszkolu w Zakręcie.

Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Joannie Wasiak oraz gronu pedagogicznemu za bardzo miłe przyjęcie oraz wspaniały wiersz napisany specjalnie dla naszego gościa.

 

  

Dzieci miały okazję poznać również inne książki Łukasza Wierzbickiego
Autor książki i główny bohater na jednym zdjęciu

 

Po pełnym wrażeń przedpołudniu odbyło się spotkanie w Bibliotece w Gliniance,  na które przyszły dwie klasy piąte z miejscowej Szkoły Podstawowej.

Jak ciekawie coś opowiedzieć? Jak dobierać słowa, aby powstała interesująca opowieść? Czym jest zwrot akcji, a czym pointa? Na te i wiele innych pytań nasz gość starał się odpowiedzieć podczas poprowadzonych warsztatów słowa.

Efektem wspólnej zabawy słowem było niecodzienne opowiadanie o krowie, która połknęła… kluczyk, i jakie były tego konsekwencje.

Warsztaty słowa z pewnością stanowiły ciekawe i rozwijające doświadczenie dla uczniów. 

W tym intensywnym dniu odbyło się również spotkanie o charakterze ogólnodostępnym.

Na wydarzenie to przybyło wielu fanów talentu pisarskiego oraz jego niezwykłych książek.

 

W czwartkowy ranek na spotkanie z Łukaszem Wierzbickim, do filii biblioteki w Duchnowie przybyła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Zakręcie. Tematem były fascynujące opowiadania na kanwie książki pt. „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści”. Autor zabrał uczestników w barwną podróż przez zapomniany, tajemniczy i intrygujący świat słowiańskich mitów. Historie te opowiadane z pokolenia na pokolenie przetrwały do dzisiejszych czasów. Pomagały one zrozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie i miejsce człowieka w otaczającym go świecie. Autor próbował przekazać młodzieży, że z tych opowieści płynie mądrość, która może być inspiracją do dalszego życia.

 

Łukasz Wierzbicki był również gościem w Gminnym Przedszkolu „Pod Stumilowym Lasem” w Pęclinie. W barwnej scenerii oddającej fabułę nowej książki pt. „Ocean to pikuś”, dzieci poznały przygody podróżnika – Aleksandra Doby. Słuchacze zachęceni do zadawania pytań byli ciekawi, jak wyglądało codzienne życie i jak radził sobie podróżnik w trudnych chwilach. Na zakończenie dzieci przygotowały piękne podziękowania dla organizatora spotkania – Dyrektora Biblioteki Publicznej Gminy Wiązowna – Marzeny Kopki i dla Łukasza Wierzbickiego. Zakupione książki z autografem autora wzbudziły ogromne zainteresowanie młodych czytelników.

 

 

Autor podkreślał, że warto marzyć  i spełniać swoje marzenia,  nawet te, które  w danym momencie wydają się być bardzo odległe lub wręcz niemożliwe do spełnienia.

 

Tekst:M.K.,T.N.,D.M.,M.B.

Foto: A. I.