Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Warsztaty naukowe „Kwasy i zasady” w bibliotece w Gliniance

Kolejną atrakcją jaką przygotowała Biblioteka dzieciom w ferie zimowe –  były warsztaty naukowe prowadzone przez animatora “Funiversity” – Aleksandrę Wojtysiak.

Warsztaty “Funiversity” to zajęcia, które pozwalają dzieciom zamieniać się w prawdziwych naukowców i zgłębiać najciekawsze zagadnienia nauk ścisłych,

jednocześnie świetnie się przy tym bawiąc.

Uczestnicy zajęć, ubrani w ochronne fartuchy przenieśli się do bibliotecznego laboratorium i z pasją eksperymentowali na kwasach i zasadach.

Jak sprawdzić czy dana substancja jest kwasem czy zasadą?

Do sprawdzenia odczynu roztworów związków chemicznych używamy wskaźników. Mogą być nimi: papierek lakmusowy, fenoloftaleina a także sok z czerwonej kapusty, który podobnie jak papierek lakmusowy zmienia kolor w zależności od tego czy połączy się z kwasem czy zasadą. Uczniowie stworzyli prawdziwy wskaźnik pH oraz zbadali działanie magicznego atramentu.

Takie interaktywne warsztaty poprzez zabawę uczą oraz przekonują dzieci, że nauka jest ciekawa i wciągająca. Zajęcia te z pewnością będą dla wielu inspiracją do samodzielnych badań i poszukiwań. Świetną pomocą naukową są również książki dla całej rodziny do zabawy w eksperymenty w domu, gorąco zachęcamy do zapoznania się z wydawnictwami dostępnymi w naszych bibliotekach.

Zapraszamy na kolejne spotkania z eksperymentami w naszych bibliotekach. Takie spotkania będą odbywały się raz w miesiącu.

  1. 28 lutego – Filia w Duchnowie
  2. 26 marca – Biblioteka w Wiązownie
  3. 19 kwietnia – Filia w Glinianka
  4. 28 maja – Biblioteka w Wiązownie
  5. 20 czerwca – Filia w Duchnowie
  6. 20 września -Filia w  Gliniance
  7. 29 października – Biblioteka w Wiązownie
  8. 21 listopada – Filia w Duchnowie

Tekst i foto: Dorota Milewska