“100 lat OSP odkryj je”

Rok 2017  obfitował w wiele wydarzeń związanych z jubileuszem  100-lecia  OSP w Wiązownie. Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna aktywnie włączyła się w obchody poprzez zorganizowanie wielu wydarzeń związanych w ramach obchodów m.in. konkursu plastycznego pt. „Historia OSP Wiązowna malowana obrazem” do wiersza Katarzyny Kępińskiej pt. „ Lat 10OSP –  odkryj je….” (pierwotny tytuł). Honorowy patronat nad konkursem objął Wójt Gminy  Wiązowna Janusz Budny. Autorka  w niebanalny sposób przybliżyła bogate dzieje  powstania OSP w Wiązownie oraz szeroki zakres działalności strażaków .

Dzięki dużemu zaangażowaniu grona pedagogicznego z placówek oświatowych  na konkurs wpłynęło 112 prac.

Zainspirowana  twórczością  autorki oraz dzieci  Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna wydała w formie publikacji książeczkę  pt. ”100 lat OSP odkryj je!!!”. Trudnej sztuki opracowania graficznego dzieł wykonanych w tak różnorodnej formie podjął się Krzysztof Rosiński.

W przedświątecznej atmosferze  18 grudnia   odbyło się   spotkanie  podsumowujące  ten piękny jubileusz, w którym uczestniczyli m.in. autorka Katarzyna Kępińska, grafik Krzysztof Rosiński, grono pedagogiczne z placówek oświatowych z terenu naszej gminy: Bogumiła Majewska,  Marzena Baran, Grażyna Kilbach, druhny i druhowie OSP Wiązowna:  Anna Kuzawa, Maria Szydłowska, Dariusz Wróblewski, Franciszek Romsicki,  Władysław Sierpiński,  Roman Izdebski,  Mateusz Tuszowski,  Mariusz Niemczyk oraz ilustratorzy wraz z opiekunami.

Autorka opowiedziała przybyłym gościom proces pisania tej pięknej historii napisanej wierszem. Strażacy opowiedzieli swoje wspomnienia i ciekawe epizody z  dziejów  naszej straży na przestrzeni lat. Uczestnicy spotkania chętnie skorzystali z możliwości zwiedzania budynku OSP. Wiele radości i pozytywnych emocji  sprawiła dzieciom również możliwość obejrzenia wozów strażackich czy też możliwość przymierzenia hełmu strażackiego.

Składamy serdecznie  podziękowania  wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego dzieła,  a przede wszystkim  autorce Katarzynie Kępińskiej za  zaangażowanie, współpracę  i wkład pracy  w tak ważnych  dla nas wszystkich  obchodach. Dziękujemy również wszystkim ilustratorom oraz gronu pedagogicznemu za ogromne zaangażowanie w motywowaniu dzieci do działań pozalekcyjnych a tym samym szerzenie zainteresowania historią lokalną, rozbudzanie i rozwijanie kreatywności i wrażliwości estetycznej dzieci. Podziękowania składamy również wszystkim członkom Ochotniczej Straży Pożarnej za współpracę w ramach gminnych obchodów stulecia.

Gorąco zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie widzieli do zapoznania się z naszą najnowszą publikacją.

Tekst : M. Kopka, T. Naperty

Foto : M. Szydłowska

Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiązownie
Druhowie OSP Wiązowna