Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Relacja z II edycji Listopadowych Dni Kultury dla Dzieci

W dniach 3-6.11.2017 r. w  ramach II edycji Listopadowych Dni Kultury dla Dzieci w naszej gminie odbyła się seria spektakli teatralnych.

Wydarzenie zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury oraz Bibliotekę Publiczną Gminy Wiązowna we współpracy z seniorami oraz wolontariuszami, z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci Bajkowych.

Podczas spektakli dzieci zbierały pieczątki potwierdzające uczestnictwo. Widzowie wszystkich spektakli otrzymali nagrody rzeczowe.

Bajkowy maraton rozpoczęliśmy od przedstawienia „Doktor Nieboli” w Domu Kultury „Nad Świdrem” w Woli Karczewskiej w reżyserii Darii  Leleń i Agaty Bobrowskiej. W role wcielili się  młodzi artyści z terenu Gminy Wiązowna. Spektakl opatrzony był muzyką na żywo. Sztuka opowiadała o doktorze, który miał niezwykłe moce. Potrafił, zarówno rozmawiać ze zwierzętami, jak i je leczyć. Kiedy okazało się, że małpki w Afryce ciężko chorują doktor rzucił wszystko i popłynął razem ze swoimi przyjaciółmi (małpką, papugą, świnką, kaczką i pieskiem) na ratunek, przeżywając przy tym niezwykłe przygody.

  

Kolejne przedstawienie odbyło się w Bibliotece Publicznej Gminy Wiązowna w filii w Duchnowie. Spektakl pt. „Magiczna Księga” zaprezentowali aktorzy z  Teatru Fantazja. Była to bajka, która zachęcała dzieci do czytania i szanowania książek. Akcja miała miejsce w starej Bibliotece, która była bardzo magicznym miejscem. To właśnie tam nocą wszystkie książki ożyły i wyszły z nich ulubione postaci bajkowe najmłodszych.
Mali widzowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zabawach prowadzonych przez aktorów podczas przedstawienia.

 

“Magiczna Księga” w wykonaniu aktorów z Teatru “Urwis”

W trzecim dniu najmłodsi obejrzeli dwa przedstawienia: “Legendę o Smoku Wawelskim” oraz “Jasia i Małgosię”, a także wysłuchali wierszy dla dzieci. Bajki w reżyserii Krystyny Motyki zaprezentowali seniorzy z  Dziennego Domu “Senior – Wigor”, Stowarzyszenie Seniorów “Bądźmy razem”, Stowarzyszenie “Krokus-Wiązowna” oraz wolontariusze z Centrum Wolontariatu z Radiówka. Scenografię oraz rekwizyty do bajek wykonane zostały przez Tomasza Nowaka.

Wspólny występ Seniorów i Wolontariuszy

Akcję zakończyliśmy bajką muzyczną pt. „Guliwer”  wg powieści Jonathana Swifta (1726 r.). Wykonali ją aktorzy z warszawskiego Teatru Wariacja. Tytułowemu bohaterowi udało się zrealizować swoje marzenia o morskich  podróżach, a na dodatek dotrzeć do krainy, której nie znali inni marynarze. Dla rodziców bajka była sentymentalną podróżą w okres swojego dzieciństwa, a dla najmłodszych nowością.

Teatr Wariacja z autorskim spektaklem “Guliwer”

  

Dochód ze sprzedaży wejściówek, kolorowanek oraz książek podarowanych przez czytelników specjalnie na ten cel, został przeznaczony na wsparcie leczenia Teosia Górskiego, podopiecznego Fundacji „Zdążyć z Pomocą”.

 

Foto: P. Sokół, M. Bobrowska, K. Jędrzejewska, M. Kopka