Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Timothy Snyder laureatem Nagrody Książki Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego 2012

Timothy Snyder za książkę “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem” otrzymał tegoroczną nagrodę im. Kazimierza Moczarskiego dla najlepszej książki historycznej.
Gala wręczenia Nagrody odbyła się 11 grudnia 2012 r. w Warszawie, w siedzibie Biblioteki Narodowej w Pałacu Rzeczypospolitej. Zwycięzca otrzymał 50 tys. zł oraz statuetkę “Temperówkę” Kazimierza Moczarskiego.

To już czwarta edycja konkursu o Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego organizowanego wspólnie przez Fundację Agory/Gazetę Wyborczą i Narodowe Centrum Kultury.
Tegoroczną edycję Nagrody objął swym Honorowym Patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
W składzie jury Nagrody byli: prof. Władysław Bartoszewski, prof. Andrzej Garlicki, dr Jan Kofman, dr Andrzej Kunert, Tomasz Łubieński, prof. Daria Nałęcz, Juliusz Rawicz, prof. Henryk Samsonowicz, Teresa Torańska oraz Krzysztof Dudek.
Konkurs dotyczy książek, które ukazały się w Polsce w ubiegłym roku. Zakres tematyczny i czasowy: historia Polski od odzyskania niepodległości w 1918 r. do współczesności. W tym roku w finale konkursu znalazło się 10 tytułów.
Laureaci Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego poprzednich edycji:

  • 2011 – Andrzej Friszke, „Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i Komandosi”, Znak, Kraków.
  • 2010 – Bogdan Gadomski, „Biografia agenta. Największy agent policji politycznej II RP Józef-Josek Mutzenmacher (1903-1947)”, Tedson, Warszawa
  • 2009 – Gunnar S. Paulsson, „Utajone Miasto. Żydzi po aryjskiej stronie Warszawy 1940-1945”, Znak, Kraków