Nagroda norwidowska za “Dzieło życia” dla Łapickiego

Nagroda im. Cypriana Norwida przyznawana jest od 2001 roku przez samorząd województwa mazowieckiego artystom tworzącym lub mieszkającym na Mazowszu. Celem przyznawania nagród im. Cypriana Kamila Norwida przez samorząd województwa mazowieckiego jest przede wszystkim promocja wybitnych dzieł i artystów tworzących na Mazowszu.

W tym roku nagrodę “Dzieło życia” za całokształt twórczości kapituła przyznała Andrzejowi Łapickiemu, który zmarł w lipcu tego roku, nie doczekawszy momentu wręczenia nagrody. Podczas j uroczystości wręczenia nagród statuetka norwidowska “Dzieło życia” przekazana została na ręce żony Kamili Łapickiej oraz Zuzanny Łapickiej-Olbrychskiej.

“Trudno wyobrazić sobie polski teatr i polską kinematografię bez Andrzeja Łapickiego. Zagrał ponad 200 ról w teatrze, filmie i telewizji, wyreżyserował przeszło 100 przedstawień. Obrońca tradycji, mistrz słowa i wielki artysta, którego kilkudziesięcioletnia obecność na scenach Warszawy, zostawiła trwały ślad w historii polskiego teatru” – mówił Janusz Fogler, przewodniczący kapituły nagrody im. Cypriana Norwida “Dzieło życia”.
Nagrodę „Dzieło życia” otrzymali dotychczas: Antoni Wit, Danuta Szaflarska, Erwin Axer, Jan Ekier, Tadeusz Konwicki i Andrzej Sadowski.