Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Paszport Polityki w kategorii literatura otrzymał Mikołaj Łoziński

Mikołaj Łoziński (ur. 1980) – polski pisarz i fotografik. Syn reżysera-dokumentalisty Marcela Łozińskiego. Ukończył socjologię w Paryżu. Był tłumaczem telewizji francusko-niemieckiej, robił zdjęcia dla „Przekroju” i „Rzeczpospolitej”. Publikował krótkie opowiadania, miał kilka wystaw fotograficznych. Zarabiał jako malarz pokojowy i asystent niewidomej psychoterapeutki.

Stypendysta programu Instytutu Książki i Stowarzyszenia Willa Decjusza dla pisarzy i tłumaczy Homines Urbani (jesień 2007).

Zadebiutował w 2006 roku powieścią Reisefieber, która przyniosła mu II nagrodę literacką w Konkursie Młodych Twórców Warszawskiej Fundacji Kultury i Nagrodę Kościelskich za najlepszą debiutancką powieść 2006 roku. Reisefieber była także nominowana do nagrody Nike 2007, nie weszła jednak do finałowej siódemki. Druga książka Łozińskiego to wydane w 2008 roku Bajki dla Idy – zbiór opowiadań dla dzieci.

Mikołaj Łoziński jeden z najbardziej cenionych polskich pisarzy młodego pokolenia otrzymał Paszport w kategorii literatura. We wrześniu 2011 r. jego Książka (Wydawnictwo Literackie) została Krakowską Książką Miesiąca. Jak uzasadniono werdykt – to świetnie opowiedziana mała historia na tle historii dużej. Pisarz został doceniony też za oryginalną formę i przypomnienie, że nie ma lepszego tematu niż rodzina.