Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Spotkanie DKK z książką pt.” Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna”

Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki z Glinianki spotkali się w bibliotece w Wiązownie na rozmowie o książce pt. “Zbyt wiele zim, żeby była wiosna” Filipa Zawady, finalisty nagrody literackiej Nike 2020.

W recenzji książki czytamy, że jest to proza bez filtra. To prawda. Cięty język i pojawiające się wulgaryzmy nadają książce ciężkości w czytaniu. W połączeniu w trudną narracją powieść wydawała się w czytaniu górą nie do pokonania.

Spotkała się z dużym odrzuceniem przez większość klubowiczów. Oceniona jako trudna pozostawiła niesmak i zagadkę dotyczącą istnienia głównego bohatera. O takiej literaturze najchętniej by się nie rozmawiało. Na małą chwilkę odnieśliśmy się więc do artykułu w prasie oraz nawiązaliśmy do tematu, w jaki sposób wybieramy dla siebie literaturę. Książka Filipa Zawady powróciła na warsztat wraz z klubowiczką, która dołączyła do spotkania. Powiało świeżością i nowym, bardziej wyrozumiałym spojrzeniem na pióro. Dokonaliśmy ponownej analizy książki i powróciliśmy do kilku jej wybranych fragmentów.

Udało się wydobyć wątki przyznające autorowi uznanie, co nie do końca przekreśla jego styl pisania i pomysł na książkę.

Przed nami pozycja z innego gatunku literackiego – biografia z prawdziwą historią kobiety, która uwiodła Paryż.

Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki są realizowane w ramach projektu Instytutu Książki.
Zapraszamy osoby zainteresowane do dołączenia do klubu.

Tekst: Dorota Bortkiewicz
Foto: Dorota Bortkiewicz, Marzena Kopka