Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Wspomnienia z Sybiru – spotkanie autorskie z Mieczysławą Łysik

13 października w bibliotece w Wiązownie odbyło się spotkanie z Panią Mieczysławą Łysik, autorką książki „Wspomnienia z Sybiru 1940-1946”.

1

Na spotkanie licznie przybyli członkowie ze Stowarzyszenia Seniorów „Bądźmy Razem”.

2

Pani Mieczysława dziś ma 83 lata i mieszka w Żanęcinie, mimo upływu lat doskonale pamięta tamten czas. Pięknie opowiedziała nam wzruszającą historię ze swojego dzieciństwa. Jako ośmioletnia dziewczynka wraz ze swoją matką została wywieziona na Sybir, gdzie spędziła 6 lat. Pracowała tam jako drwal w lesie, przy 40-stopniowym mrozie. Spotkania z dzikimi zwierzętami, wilkami nie były jej obce. Doskonale pamięta chwilę kiedy poszła na jagody i stanęła oko w oko z niedźwiedzicą z dwoma małymi miśkami. Jak sama mówi – poznałam uczucie głodu i chłodu, ale dobrego samopoczucia nie straciłam i mimo tych tragicznych przeżyć jest osobą ciepłą, miłą i pogodną.
Pani Mieczysława na spotkanie przyniosła unikatową pamiątkę z tamtych czasów: but z brzozowej kory, w którym chodziła po śniegu. Drugi kiedyś, w czasach PRL, wrzuciła do ognia, ze strachu przed represjami. Mogliśmy również oglądać medal i dyplom „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, który otrzymał teść Pani Mieczysławy za przetrzymywanie żydówki z narażeniem życia w okresie II wojny światowej.

Serdecznie wszystkim dziękujemy za liczne przybycie i mile spędzony czas.

3

Tekst i foto: TN