W ramach obchodzonego niedawno Światowego Dnia Ziemi filię biblioteki w Gliniance odwiedzili uczniowie klasy Ib ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance. To wyjątkowi goście – wszyscy są już czytelnikami biblioteki, świetnie orientują się w bibliotecznych zasadach i czują się tu jak u siebie. Dzięki temu mogliśmy od razu zanurzyć się w świat opowieści. Spotkanie rozpoczęliśmy od prezentacji książek poświęconych naszej planecie. Dzieci w skupieniu wysłuchały historii pt. „Pan Kluska i żaglowiec” autorstwa Anny Onichimowskiej i Natalii Jabłońskiej. Opowieść o człowieku, który zgromadził wokół siebie tak wiele rzeczy, że zabrakło miejsca dla niego samego, stała się pięknym punktem wyjścia do rozmowy o tym, co naprawdę ważne. Było o dzikich plażach, sprzątaniu świata i o tym, że czasem mniej znaczy więcej. Po lekturze przyszedł czas na burzę mózgów – dzieci dzieliły się pomysłami, jak mogą dbać o Ziemię na co dzień.
Druga część spotkania przeniosła nas w świat działania. Na uczestników czekały przedmioty, które – choć pozornie niepotrzebne – skrywały ogromny potencjał. Wprowadzeniem do warsztatów była opowieść „Sekret drugiego życia”, a potem… zaczęła się prawdziwa magia tworzenia. W małych dłoniach przedmioty przeznaczone do wyrzucenia zmieniały się w coś zupełnie nowego: powstały „naszyjniki przyjaźni”, skarbonki, rakiety, a nawet drapaki dla kota. Kreatywność dzieci nie znała granic!
Na zakończenie stworzyliśmy wystawę z powstałych prac – pełną kolorów i pomysłów. Była pięknym symbolem tego, jak wiele można zdziałać, dając przedmiotom drugą szansę. Każde dziecko otrzymało dyplom Przyjaciela Ziemi, a ci, którzy przynieśli swoje karty, wrócili do domu również z książkami.
To spotkanie pokazało, że książka i rozmowa mogą być początkiem ważnych działań. Było twórczo, inspirująco i bardzo prawdziwie – bo kiedy do głosu dochodzi dziecięca wyobraźnia, rodzą się najpiękniejsze pomysły.
Tekst i foto: Zespół Biblioteki Publicznej Gminy Wiązowna




