Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Warsztaty edukacyjno-kreatywne z książką w ramach kampanii “Biała wstążka”

W ramach trwającej kampanii “Biała wstążka” do filii biblioteki w Gliniance zaprosiliśmy uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa z Glinianki na warsztaty edukacyjno-kreatywne z książką pt. “Hotel dla uczuć” Lidii Branović. W trakcie lekcji bibliotecznej okazało się, że prawie wszystkie dzieci regularnie odwiedzają i wypożyczają książki w bibliotece. Po prezentacji księgozbioru sięgnęliśmy po książkę do przeczytania “Hotel dla uczuć” zatrzymując się w “każdym pokoju”, w którym mieszkało jakieś uczucie. To był moment na poznawanie nietuzinkowych gości.

W bajkowo-tajemniczej historii dzieci dowiedziały się między innymi o tym : dlaczego Złość potrzebuje największego hotelowego pokoju, przekonały się, że Spokój nie może zamieszkać w hotelu na zawsze, dlaczego uczuć nie można przepędzać i co się dzieje, gdy w hotelu przebywa naraz zbyt wiele uczuć ? Poznały emocje duże i małe, w przeróżnych kolorach i kształtach. Potrafią latać, krzyczeć, ale każde z nich pragnie, aby się nim zaopiekować. Wtedy poczuje się zauważone i potrzebne.  Dzieci miały wyobrazić sobie, że nasza głowa, serce, ciało jest takim hotelem z niezwykłymi gośćmi – emocjami, a my jako dyrektorzy hotelu musimy się nauczyć nimi dobrze zarządzać. Mamy się im przyglądać ze wszystkich stron, bo każde z nich ma nam coś do powiedzenia, do zaakceptowania i wysłuchania. Zawsze nadejdzie czas, kiedy emocje wyprowadzą się od nas i pobiegną dalej, do drugiego hotelu.

Dla utrwalenia zdobytej wiedzy, obejrzeliśmy bogato ilustrowaną książkę pt. “Emocja” Anny Paszkiewicz i Kasi Walentynowicz. Dzieci nauczyły się reagować na złość – ćwicząc głębokie oddychanie. Odgrywały scenki prezentując grupowo postacie różnych emocji. Wykazały się aktywnością w rozmowie o tym, że  warto zauważać uczucia innych i im pomagać, jeśli mają trudności.

Czasem łatwiej coś namalować niż powiedzieć lub przekazać, dlatego w części warsztatowej dzieci miały za zadanie namalować wybraną przez siebie emocję. Panie nauczycielki zaprosiliśmy do zaprojektowania okładki “Atlasu uczuć”. Powstałe prace posłużyły do stworzenia pamiątki z wizyty w bibliotece. Mamy nadzieję, że “Atlas uczuć” będzie przypominał dzieciom, że każde uczucie można odczarować i zamienić w coś pożytecznego, o czym przekonały się podczas spotkania. Jak na aktywnych czytelników przystało, większość dzieci wypożyczyła książki do domu. Bardzo dziękujemy rodzicom i nauczycielom za wspieranie systematycznego, efektywnego czytania.

Kolejny raz książki udowodniły nam, że o emocjach można rozmawiać na wiele sposobów, nie tylko wprost. Ufamy, że po spotkaniu w naszych “osobistych hotelach” zamieszka na zawsze emocja – Radość.

Tekst: Dorota Bortkiewicz