Klubowicze glinieckiego Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się na rozmowie o “Tureckim lustrze” Viktora Horvatha”. Książka zdobyła nagrodę literacką Unii Europejskiej i wygrała w konkursie na najlepszą książkę w kategorii “Z historią w tle” w 2014 roku. Zabiera czytelnika w podróż do XVI wieku na ziemie południowych Węgier, znajdujące się pod panowaniem tureckiego sułtana Sulejmana II Wspaniałego. Przewodnikiem po tym niezwykłym świecie jest Isa – turecki szlachcic, który od wczesnej młodości przebywa w Peczu pod opieką beja Derwisza. Osierocony bohater dojrzewa, odkrywa swoją seksualność i przeżywa miłosne perypetie. Miłość miesza się ze zdradą, a przygoda z niebezpieczeństwem. W tle czytelnik oczyma bohatera ogląda szesnastowieczne miasto i rozgrywającą się historię.
Dla większości klubowiczów “Tureckie lustro” okazało się “twierdzą nie do zdobycia” z powodu różnorodności postaci i wątków. Wyjątkowo trudne nazewnictwo i drobna czcionka zniechęcały do czytania. Pozycja angażująca czasowo i wymagająca pełnego skupienia. Polecamy książkę jedynie dla wytrwałych, zainteresowanych wątkiem zaboru na Węgrzech widzianej oczami Turków.
Po tak wymagającej lekturze zmieniamy temat czytania i zaglądamy do książki pt. “Prawdziwe kolory” Kristin Hannah. Czym zaskoczy nas lektura opowiemy na spotkaniu, które odbędzie się 24 października 2024 roku.
Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki są realizowane w ramach projektu Instytutu Książki.
Tekst: Dorota Bortkiewicz