Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Zapraszamy na Narodowe Czytanie 2024

Już niebawem 7 września 2024 r. o godz. 15.00 odbędzie się wiązowskie Narodowe Czytanie “Kordiana” Juliusza Słowackiego. Wydarzenie będzie miało miejsce w Gminnym Parku Centrum w Wiązownie przy ulicy Lubelskiej. Uświetni je wystawa pt. “Literaccy Patroni Roku 2024” oraz wystawa militariów, którą zaprezentuje Mazowieckie Stowarzyszenie Pasjonatów Historii “Ryngraf”. Po części oficjalnej zapraszamy wszystkich na uroczyste otwarcie “Budki z wędrującą książką”  ramach idei bookcrossing-u, która stanie w Gminnym Parku Centrum i będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych w formie darmowej.

W tegorocznym Narodowym Czytaniu, oprócz licznych miłośników literatury i pracowników instytucji samorządowych, wezmą udział znani i lubiani autorzy książek oraz ilustracji. Osoby te, dały się poznać nie tylko poprzez swoją twórczość, ale i obecność w życiu naszej biblioteki. Podczas wydarzenia będzie możliwość osobistego spotkania i rozmowy z każdym z nich. Przedstawiając sylwetki poszczególnych autorów zachęcamy do przyjrzenia się postaciom, poznania ich i zastanowienia, o co możemy zapytać.

Daniel Wyszogrodzki – mieszkaniec Gminy Wiązowna,  polski tłumacz, dziennikarz muzyczny, szef Agencji Autorskiej Satysfakcja, doktor nauk humanistycznych, autor książek takich jak “Plac Leńskiego”, “Ale musicale !Przez wiele lat był kierownikiem literackim Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie. Przełożył libretta licznych musicali, m.in. Koty, Mamma Mia! i Upiór w operze.  Ma na koncie kilkanaście złotych i platynowych płyt. Album Krzysztofa Krawczyka Wiecznie młody z piosenkami Boba Dylana w przekładach Daniela Wyszogrodzkiego zdobył nominację do nagrody Fryderyka w kategorii „muzyka korzeni”. Jest twórcą poetyckich przekładów głównych dzieł Leonarda Cohena: Księgi tęsknoty, Księgi miłosierdzia oraz ostatniej książki kanadyjskiego barda, Płomień. Stały współpracownik magazynu „Jazz Forum” i recenzent płytowy „Co Jest Grane”. Wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie.

Anna Salamonabsolwentka edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Uniwersytecie Śląskim.  Sama o sobie mówi ilustratorka-dziewiarka, bo właśnie dzierganie jest jej największą pasją i znakiem rozpoznawczym. Anna Salamon z dzierganymi ilustracjami zadebiutowała na łamach kultowego magazynu Świerszczyk, a następnie w jej portfolio pojawiły się pierwsze książki dla dzieci. Ilustracje dzierga szydełkiem, a czasem też na drutach – tak powstają włóczkowe makiety, których zdjęcia można oglądać w pięknie wydanych książkach, jak “Literkowa książka”, “Cyferkowa książka”, “Roślinkowa książka” czy “Każdy może być święty, czyli nawet łobuzy idą do nieba” (wyd. Świetlik), która stała się inspiracją do powstania wystawy PO NITCE DO ŚWIĘTOŚCI.

Emil Szweda –  pisarz, dziennikarz finansowy, założyciel i redaktor naczelny Obligacje.pl, serwisu poświęconego obligacjom korporacyjnym.  Wcześniej analityk rynków finansowych w Noble Securities i Open Finance. Do trzydziestki dziennikarz redakcji ekonomicznych m.in. PAP, Prawo i Gospodarka, Parkiet, Puls Biznesu, Manager Magazin i innych. Pisze od dawna, pierwsze opowiadanie napisał we wczesnej podstawówce (większość do szuflady). Autor klimatycznej intrygi pt. „Prawda nie krzywdzi” oraz “W czasie suszy płynie krew”.

Katarzyna Kępińska – mieszkanka naszej gminy, autorka bajek, baśni, wierszy, opowiadań, tekstów piosenek oraz scenariuszy przedstawień dla dzieci.  Nauczyciel przedszkolny i wczesnoszkolny z wieloletnim doświadczeniem dydaktycznym, laureatka licznych nagród w konkursach literackich, twórca audiobooków. Autorka książki pt. ” Baśnią powiązani w baśni zaczytani”. Karierę zawodową rozpoczęła od pracy z dziećmi niewidomymi z TOnO w Laskach. Przez wiele lat związana z przedszkolem przy CZD w Warszawie.

Łukasz Ciąćka  mieszkaniec Kącka, autor zadebiutował książką o tematyce lokalnej pt.”Kąck. Historia i społeczność”.

Justyna Jelińska – od urodzenia mieszkanka Kącka. Miłośniczka świec i wosków zapachowych, tatuażu oraz klasycznego rocka. Mól książkowy, który każdą wolną chwilę spędza na czytaniu książek, pasjonatka pisania. Spod jej pióra ukazały się kryminały : “Przeklęty dar” oraz trzytomowa seria “Sąsiadka”, “Zdążyć przed śmiercią” oraz “W głuszy”.

Zenon Krajewski pseudonim literacki Niwen, doktor, historyk, pisarz, wykładowca akademicki, autor wielu artykułów i 12 książek naukowych. W naszych księgozbiorach posiadamy kilkutomową serię “Meandry losu”, dwutomowy cykl “Wojna i życie” oraz “Między sercem a głową”.

Urszula Kwiatek – Od niedawna mieszkanka naszej gminy. Pisze książki od lat, ale dopiero teraz zaczęła je wydawać. Aktywna zawodowo jako dietetyk kliniczny wydobywa swoją twórczość z szuflady i spełnia swoje marzenie o pisaniu nowych tytułów. Autorka książki pt. “Vanora”.

Zachęcamy do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu. Szczególnie zapraszamy rodziny, które dotychczas nie były obecne na naszym wspólnym czytaniu.