Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

“Wtorki z Morriem” lekturą DKK w Gliniance

W filii biblioteki w Gliniance spotkali się w członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki. Grono miłośników czytania powiększyło się o kolejne dwie panie. Całkiem spora grupa klubowiczów podjęła rozmowę o pierwszym bestsellerze Mitcha Alboma pt. “Wtorki z Morriem”.

To książka, do której chętnie się wraca, bowiem pozwala nam poznać samych siebie i na nowo odkryć świat. Piękna relacja ze spotkań mistrza z uczniem. Magiczna kronika wspólnie spędzonego czasu. Nieoceniona lekcja, którą Albom dzieli się z czytelnikami. Niektórzy z nas mieli szczęście spotkać w swoim życiu kogoś, kto stał się dla nich mądrym i cierpliwym nauczycielem, potrafił udzielić dobrej rady, uczył poznawać świat. Dla Mitcha Alboma taką osobą był Morrie Schwartz, profesor Brandeis University w Waltham. Spotkali się ponownie po dwudziestu latach, kiedy autor przeżywał najtrudniejsze chwile w swoim życiu, a jego mistrz był już nieuleczalnie chory…Widywali się jak kiedyś co wtorek, a ich rozmowy stały się dla Mitcha bezcenną lekcją życia.

Wydawać by się mogło, że temat bardzo trudny i zapewne już przy pierwszym zetknięciu odrzucilibyśmy jej czytanie. Zazwyczaj nie chcemy czytać o odchodzeniu, chorobie i śmierci odpychając jak najdalej takie myśli. Książka zaskoczyła wszystkich pozytywnie. Mądrość zaczerpnięta z wypowiedzi profesora, jego optymistyczny styl bycia, poczucia humoru w chwilach cierpienia pozwoliła nam poruszyć wiele wątków, które przefiltrowaliśmy przez współczesną wrażliwość. Rozmawialiśmy o towarzyszeniu osobom chorym w ich cierpieniu, o istotnym dotyku w kontakcie z nimi, słuchaniu siebie nawzajem, o znaczeniu mowy pogrzebowej. Cytowaliśmy fragmenty książki z ważnymi przesłaniami, aby utrwalić mądrość życiową profesora. Zastanawialiśmy jak daleko mogą zapuścić korzenie słowa, które ktoś do nas mówi. Wysączyliśmy z powieści tak dużo pozytywnych wartości, że spotkanie stało się niemal naszym hołdem złożonym Morrisowi. Tę książkę szczerze polecamy każdemu.

Kilka minut poświęciliśmy na promocję i zapoznanie się z nowościami. Poza lekturą dzieliliśmy się informacjami w ramach wydarzeń kulturalnych i planami na urlopowanie.  Klubowicze otrzymali do przeczytania powieść opartą na faktach autentycznych pt.”2 miliony za Grunwald” Joanny Jagiełki. Następne spotkanie DKK odbędzie się 25 lipca w czwartek o godz. 15.00.
Spotkania DKK są realizowane w ramach projektu Instytut Książki.

Tekst: Dorota Bortkiewicz
Foto: Anna Mikulska