Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Narodowe czytanie 2024 z “Kordianem” Juliusza Słowackiego. Zapraszamy

Tradycją naszych plenerowych spotkań jest Narodowe Czytanie. Wzorem lat ubiegłych zapraszamy do wzięcia udziału w naszym, Wiązowskim „Narodowym Czytaniu”, które odbędzie się w sobotę, 7 września o godz.15.00 na terenie Gminnego Parku Centrum w Wiązownie.  Tym razem wspólnie przeczytamy „Kordiana” Juliusza Słowackiego.

Tego dnia w całej Polsce po raz 12 odbędzie się „Narodowe Czytanie”. Co roku Prezydent RP wybiera lekturę i zaprasza do udziału w ogólnopolskiej akcji.  Zainicjowano ją po raz pierwszy w 2012 r.  lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Do obchodów tradycyjnie przyłącza się Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna.

„Kordian” Juliusza Słowackiego powstał podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat „Kordian” doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury. Więcej o ogólnopolskiej akcji można przeczytać na stronie Prezydenta RP.

Zapraszamy wszystkich do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniu.  Osoby, które chciałyby wziąć udział w czytaniu, mogą zgłaszać się do 2 września do  Biblioteki Publicznej Gminy Wiązowna pod numerem tel. 22 789 01 46.