Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Relacja z wieczoru poetyckiego w Duchnowie

Świat jest ogromny, ale tu Jest moje miejsce, jest mój dom.
Piasek Mazowsza, żywicza woń.
Stary, dębowy, przydrożny krzyż Są ukojeniem, wspomnieniem lat.
To mój jedyny, cudowny świat.

Fragmentem utworu pt. “Mała Ojczyzna” Cecylii Krzemińskiej z serii “Czas na debiut” 2023 chcemy rozpocząć relację z drugiego w tym roku wieczoru poetyckiego.  Spotkanie z poezją i książką w sali Duchnowskiego Domu Kultury, za każdym razem wnosi nową świeżość i powiew optymizmu. Wieczór z autorami książki pt. “Antologia Poetów Ziemi Otwockiej Artystyczne Dusze” z powiatu otwockiego i nie tylko, który odbył się 12 kwietnia, dał nam niezapomniane emocje.

Wydarzenie otworzyła dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Wiązowna Marzena Kopka wraz z sekretarz Gminy Wiązowna Anną Rosłaniec i Andrzejem Malesą wydawcą antologii. Wieczór poprowadzili Ewa Reszka i Andrzej Malesa zapowiadając poszczególnych artystów recytujących wiersze.

Poznaliśmy liczne, utalentowane osobowości tworzące poezję. Na scenie wystąpili : Barbara Witkowska, Wojciech Gałecki, Ewa Sawa, Cecylia Krzemińska, Halina Stelmach, Edward Kręcielewski, Elżbieta Kręgielewska, Wojciech Kłósek. Ostatnim recytującym był Andrzej Malesa, twórca kilku grup poetyckich, który odkrył wielu debiutantów piszących do szuflady. Muzyczną część wieczoru wypełnił młody artysta, muzyk Mateusz Szczurek .  Piosenkami własnego autorstwa przeniósł publiczność w krainę łagodności. Wybrzmiały głęboko romantyczne treści oprawione nostalgicznym brzmieniem gitary.

Czego potrzeba, aby zasmakować w poezji ? Potrzeba na pewno różnorodności tematycznej, która zaskoczy słuchaczy. Taką właśnie dziś usłyszeliśmy. Każdy z recytowanych wierszy był inny. Ze sceny popłynęły poetyckie refleksje na temat własnych ojczyzn poetów : o Wiązownie, Otwocku, o życiu, niespełnionej miłości, marzeniach, o głębokich relacjach z Bogiem, o śmierci oraz wiele innych.

Wieczór zakończył się wspólnymi podziękowaniami, pamiątkowym zdjęciem i poczęstunkiem.

Tekst: Dorota Bortkiewicz
Foto: Dorota Bortkiewicz, Anna Mikulska, Marzena Kopka, Elżbieta Rogowska.