Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Relacja ze styczniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

Członkowie Glinieckiego Dyskusyjnego Klubu Książki kontynuują swoje spotkania w Nowym Roku z widoczną aktywnością.
W pierwszym miesiącu roku spotkali się w bibliotece w Duchnowie, aby porozmawiać o książce pt. “Dziewczyna z daleka” Magdaleny Knedler.

Autorka zabrała czytelników do wysłuchania opowieści starszej pani, która przez kilkadziesiąt lat skrywała prawdę o własnej młodości – prawdę o dziewczynie poszukującej siebie w brutalnej wojennej rzeczywistości. Książka odkrywa przerażające sceny wojny, syberyjskich realiów i życie w czasach okupacji. Temat trudny i klubowicze niechętnie podjęli się jej analizy. Wyczuwalne było uciekanie od wątku książkowego w kierunku bardziej optymistycznych treści. Klubowicze polecali swoje ostatnio przeczytane książki. Wymienili się informacjami o wydarzeniach, które za nami i przed nami, organizowanymi w naszej gminie. Został przywołany Patron Roku 2024 Władysław Zamoyski, wybitna osobowość, generał, który całe swoje życie poświęcił sprawie polskiej. Zaangażował się bardzo w spór o Morskie Oko i dzięki jego staraniom, trwający blisko 20 lat proces o pozostawienie Morskiego Oka w granicach autonomicznej Galicji, został w 1908 roku rozstrzygnięty na korzyść Polaków.

Dwugodzinne spotkanie zakończyło się rozdaniem książki obyczajowej do przeczytania na luty pt. “Zbyt wiele zim, żeby była wiosna” Filipa Zawady. Autor nieznany klubowiczom więc nie łatwo domyślić się fabuły. Dyskusyjne Kluby Książki są właśnie po to, aby sięgać po książki po które nigdy samemu by się nie sięgnęło, odkrywać nieznanych autorów i debiutantów w literaturze.

Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki są realizowane w ramach projektu Instytutu Książki.
Zapraszamy osoby zainteresowane do dołączenia do klubu.

Tekst: Dorota Bortkiewicz
Foto: Dorota Bortkiewicz, Anna Mikulska.