Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Podsumowanie 2023 roku w Bibliotece Publicznej Gminy Wiązowna oraz filiach w Gliniance i w Duchnowie!

Sieć bibliotek publicznych Gminy Wiązowna tworzy Gminna Biblioteka Publiczna w  Wiązownie, i jej filie w Gliniance i Duchnowie. Biblioteki zapewniają obsługę mieszkańców gminy Wiązowna w zakresie upowszechniania czytelnictwa i kultury.

Oprócz bogatego księgozbioru książek drukowanych w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną m.st Warszawy Biblioteką Główną  Województwa Mazowieckiego mieszkańcy mają dostęp do książek elektronicznych poprzez platformy Legimi i Empik Go. Dostęp do zasobów Legimi i Empik GO mają osoby zarejestrowane w systemie bibliotecznym naszej Biblioteki i posiadające ważną Kartę Czytelnika.

W kwietniu 2023 r. odbyło się uroczyste otwarcie Duchnowskiego Domu Kultury i fili biblioteki w Duchnowie. Jest to wspaniałe miejsce do rozwoju, kultury i integracji społeczności lokalnej.

W związku z modernizacją budynku w tym roku filia w Gliniance była dostępna dla użytkowników do końca maja 2023 r. Obecnie przygotowujemy się do ponownego otwarcia placówki z nową przestrzenią biblioteczną i powiększonym księgozbiorem.

W 2023 roku zakupiono łącznie 2 165 woluminów za kwotę 59 043,26 zł, oraz wprowadzano do księgozbioru 493 książki przekazane od czytelników w formie darów.

Dla osób mających problemy z czytaniem drobnego druku biblioteki oferują książki z serii Duże Litery oraz audiobooki. Filia  w Duchnowie oferuje również możliwość wypożyczania gier planszowych.

Zarejestrowałyśmy 2 791 użytkowników bibliotek, jest to wzrost o 13,83% w stosunku do roku ubiegłego. Użytkownicy odwiedzili bibliotekę 15 615 razy. Odnotowaliśmy wzrost wypożyczeń w porównaniu z 2022 rokiem o prawie 6 tysięcy.

W 2023 roku zostaliśmy wybrani jako jedna z trzech placówek spośród 1064, które zgłosiły się do akcji “Czytanie na Polanie” realizowanej w ramach kampanii Cała Polska czyta dzieciom. W nagrodę otrzymaliśmy pakiet książek od Wydawnictwa Wrażlive, które uatrakcyjniły nasze księgozbiory.

Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna otrzymała również wyróżnienie w drugiej edycji ogólnopolskiej akcji pod hasłem Biblioteka przyjazna dzieciom, której organizatorem jest Przystanek Rodzinka. Przystanek Rodzinka wyróżnia biblioteki, które nie tylko rozbudzają wyobraźnię i promują miłość do literatury, ale są także przestrzenią pełną ciepła, akceptacji i twórczej swobody.

Poza wypożyczaniem książek biblioteki prowadzą również działalność kulturalną, promującą czytelnictwo i bibliotekę w środowisku lokalnym – zajęcia dla uczniów szkół i przedszkoli gminnych, podczas ferii i wakacji, spotkania autorskie, Dyskusyjne Kluby Książki. Bierzemy udział w wielu akcjach o zasięgu ogólnopolskim, np. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, Noc Bibliotek, Czytanie Na Polanie, projekt Instytutu Książki „Mała Książka – wielki człowiek”, Narodowe Czytanie, lekcje biblioteczne, warsztaty w ramach obchodów patronów roku, warsztaty przyrodniczo-edukacyjne oraz spektakle teatralne. W tym roku gościliśmy Albenę Grabowską, Daniela Wyszogrodzkiego, Julitę Bator, Justynę Jelińską, Jarosława Kaczmarka.

W 2023 roku, zorganizowanych zostało 77 wydarzeń w których wzięło udział prawie 4 tysiące uczestników.

W ramach realizacji tych zadań współpracowaliśmy ze szkołami i przedszkolami z terenu gminy oraz z sąsiednimi m.in. z szkołą z Brzezin, z seniorami z Dziennego Domu Senior+  z Woli Karczewskiej oraz z Klubu Senior +, Centrum Usług społecznych, Pawilonem Kultury w Wiązownie, Gminnym Centrum Wolontariatu oraz Wolontariatem Międzypokoleniowym, sołectwem Duchnów, Gminną Radą Seniorów oraz Stowarzyszeniem „Bądźmy Razem”.

Po raz kolejny braliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Powieść pt. „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej czytaliśmy w otoczeniu natury, w Gminnym Parku Centrum. Do wspólnego czytania zgłosiło się 49 osób. Wśród czytających byli pracownicy Urzędu Gminy Wiązowna, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Zakręcie i w Gliniance, Seniorzy z Dziennego Domu Senior+ w Woli Karczewskiej z wolontariuszami, członkowie Klubu Senior + w Woli Karczewskiej, czytelnicy, przyjaciele biblioteki i goście, którzy przyjechali do Wiązowny specjalnie na nasze wydarzenie. Miejsce czytelniczego spotkania w plenerze opasała wystawa zatytułowana „Nad Mienią” autorstwa Waldemara Chrościckiego, mieszkańca Wiązowny.

Zorganizowany został gminny konkurs plastyczny pod hasłem „Zaprojektuj zakładkę do książki z Patronem Roku 2023” ustanowionym przez Sejm i senat Rzeczypospolitej Polskiej. Autorzy zwycięskich projektów otrzymali po 50 sztuk zakładek przygotowanych graficznie jako produkt reklamowy. Zwycięskie zakładki stanły się również zakładkami firmowymi Biblioteki Publicznej Gminy Wiązowna. Są wizytówką przeznaczoną do promocji czytelnictwa na terenie gminy, powiatu otwockiego i innych. Zakładki zostały również zaprezentowane w całorocznej wystawie dostępnej obecnie w bibliotece w Duchnowie.

Zorganizowana została akcja „Zostań naszym bibliotecznym wystawcą” pn. „Podróżnicza zakładka do książki”. Akcja ma na celu nawiązanie współpracy z bibliotekami z kraju i z zagranicy oraz podróżującymi. Naszą inicjatywą pragnęłyśmy zainspirować każdego pasjonata podróży do czytania w drodze, w miejscu swojego pobytu, odkrywania różnych zakątków świata, odwiedzenia tamtejszej biblioteki i zdobywania pamiątkowych zakładek. Mieszkańców różnych regionów chciałyśmy zarazić zakładkową promocją czytelnictwa i własnej okolicy. Udział w akcji polegał na przysłaniu zakładki z miejsca swojego wypoczynku, regionu lub kraju o dowolnej tematyce, ilości, formacie i sposobie wykonania ( np. rękodzieło). Z otrzymanych zakładek powstała ogólnodostępna wystawa, która uświetniła uroczyste otwarcie nowej filii biblioteki w Duchnowie. Zakładki przekazane lub przesyłane znajdują się na wystawie w filii w Duchnowie.

Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna miała przyjemność uczestniczyć w II Pikniku “W zdrowym ciele – zdrowy senior” organizowanym przez Radę Seniorów Gminy Wiązowna wraz z samorządem, który odbył się w Gminnym Parku Centrum W Wiązownie. W naszej bibliotecznej odsłonie zaprezentowałyśmy różne sposoby na zmianę stylu życiu. Proponowałyśmy biblioteczne lekarstwa na popularne dolegliwości i wręczałyśmy recepty, które można było realizować wyłącznie na ul. Kościelnej 41 w Wiązownie. Udostępniłyśmy poznanie budowy czytelnika, badałyśmy wzrok literacki i aplikowałyśmy uzdrawiające kropelki olejków, które działają tylko w połączeniu z książką. Przygotowałyśmy dla wszystkich cytaty motywacyjne do wylosowania i podzieliłyśmy się własną dobrą energią oraz uśmiechem.

Rok 2023 był dla biblioteki pracowity, pełen zadowolenia z aktywności czytelniczej i z sukcesem zrealizowanych zamierzeń. Dziękujemy wszystkim, z którymi współtworzyliśmy wydarzenia i odwiedzającym bibliotekę za obecność, życzliwość oraz wzajemne wsparcie w rozwoju osobistym, rodzinnym z książką i kulturą.

Tekst: Marzena Kopka