Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Oddajemy hołd Żołnierzom Wyklętym

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”. Dzień ten jest nie przypadkowy. Został ustanowiony przez sejm w 2011 roku, aby zachować pamięć o partyzantach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem.  1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Powojenne podziemie antykomunistyczne stanowiło naturalną kontynuację działalności niepodległościowej dla tysięcy żołnierzy z okresu okupacji II Wojny Światowej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich grup społecznych i zawodowych: inteligencja, robotnicy i chłopi, młodzież oraz ci wszyscy, dla których podstawowym impulsem działania była gotowość walki o wolną Ojczyznę, aż do powstania NSZZ „Solidarność” stanowiło przykład najliczniejszej formy oporu polskiego społeczeństwa wobec komunistycznej władzy. Przez jego szeregi przewinęło się 250–300 tys. ludzi.

Do końca PRL-u w całym kraju ukrywało się pod fałszywymi nazwiskami wielu żołnierzy podziemia. Ścigani aż do 1989 r. przez SB trwali w konspiracji, z dala od własnych rodzin, z którymi nie dane było im się spotkać przez kilkadziesiąt lat.

Zapraszamy do naszych bibliotek po literaturę tematycznie związaną z tą częścią polskiej historii. Z naszych księgozbiorów szczególnie polecamy książki pt. “ Mróz, głód i wszy. Życie codzienne wyklętych” Stanisława Płużańskiego, “Z otchłani niepamięci” Roberta Radzika, “Pilecki. Śladami mojego taty” z Andrzejem Pileckim rozmawiają Mirosław Krzyszkowski i Bogdan Wasztyl, “Dziewczyny wyklęte” Szymona Nowaka. 

Czytajmy, aby historia utrwalała się w nas. Musimy pamiętać o niezłomnej postawie Żołnierzy Wyklętych, o ich szczerym patriotyzmie, poświęceniu i ofierze życia. Z ich dokonań wyrosła przecież niepodległa Rzeczypospolita.