Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

“Ostatnie rozdanie” na ostatnim spotkaniu DKK w tym roku.

W bibliotece w Wiązownie odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie glinieckiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Na przedświąteczny czas przypadło nam rozmawiać o prozatorskim arcydziele Wiesława Myśliwskiego pt. “Ostatnie rozdanie”.

Zanim o książce, najpierw kilka słów o autorze, którego nie sposób pominąć.  Jedyny pisarz uhonorowany dwukrotnie nagrodą Nike. Laureat wielu nagród i wyróżnień m.in Złotego Berła Fundacji Kultury Polskiej, przyznawanym wybitnym twórcom. Jego utwory były wystawiane na scenach teatrów, a także w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia. Powieści tłumaczone na wiele języków. Jego ostatnia książka pt.“Traktat o łuskaniu fasoli” ukazała się w przekładzie 9 języków.  Nazywany często Mistrzem Polskiej Prozy. Wszystkie jego  wynikają z głębokiej wewnętrznej potrzeby wyrażenia i poznania prawdy o ludzkim losie, przeznaczeniu, przemijalności, pamięci, miłości, sensie istnienia.

To postać wyjątkowego pióra, jednak nie u wszystkich klubowiczów zyskał uznanie. “Ostatnie rozdanie” jest zachętą do myślenia, nie poucza, nie moralizuje i nie ocenia. Pokazuje życie z jego dobrymi i złymi stronami. To powieść filozoficzna i wielowymiarowa, której tematem jest człowiek i ludzki los zawieszony między przypadkiem a koniecznością. Większości naszym klubowiczom Wiesław Myśliwski ukazał trudny do przyjęcia przekaz rozliczania się z przeszłością, żegnania się ze światem, rozpamiętywania osobistej (zbytecznej dla niektórych), nic nie wnoszącej refleksji. Bardziej obiektywni wysączyli z treści literatury piękne myśli autora, przynosząc ze sobą i przywołując je na spotkaniu.  Majstersztyk dzieła docenili nie liczni.

Trwając w przedświątecznej aurze klubowicze otrzymali od biblioteki życzenia i zachętę do kupowania najbliższym książkowych prezentów. Dostali do obejrzenia literaturę dziecięcą z konkretnymi pomysłami na interesujący upominek. Spotkanie umiliło wspólne dzielenie się wspomnieniami o prezentach z naszego dzieciństwa i tym co najbardziej przynosiło radość.

Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki są realizowane w ramach projektu Instytutu Książki.

Tekst: Dorota Bortkiewicz
Foto: Dorota Bortkiewicz, Marzena Bobrowska