Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Spotkanie DKK z “Uwolnioną” Tary Westover w ramach akcji “Biała wstążka”

Członkowie glinieckiego Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w ramach projektu Instytutu Książki, spotkali się w bibliotece w Wiązownie podczas trwającej Międzynarodowej Kampanii “Biała Wstążka”, realizowanej również w gminie Wiązowna. Na ten czas wybraliśmy do rozmowy autobiografię Tary Westover pt. “Uwolniona”. To prawdziwa historia i pierwsza książka autorki.  Przedstawia dramat jej życia rodzinnego odgrywającego się w klimacie fizycznej i psychicznej przemocy.

Tara Westover urodziła się w górach Idaho, w rodzinie mormonów. Po raz pierwszy przekroczyła próg szkoły w wieku siedemnastu lat. Publiczna edukacja była jedną z wielu rzeczy, w stosunku do których jej fanatycznie religijny ojciec pozostawał sceptyczny. Punktem zwrotnym dla dziewczyny okazał się moment, kiedy jeden z braci  dostał się do collegeu. Tara postanowiła pójść w jego ślady. Pragnienie wiedzy zmieniło jej życie i zaprowadziło daleko od domu, za ocean, na Harvard i Cambridge. We wspomnieniach autorka opowiada historię wręcz magiczną. W wyjątkowy i inspirujący sposób przypomina nam czym jest i czym powinna być dzisiaj edukacja.

Książka wstrząsnęła czytelnikami i chwyciła mocno za serca. Każda strona odkrywała nowe zmagania Tary z cierpieniem fizycznym, psychicznym, wysiłkiem, bólem, szantażem, tęsknotą, pragnieniem wiedzy, własną niemocą. Chciałoby nam się wejść do książki i pomóc bohaterce, rozpaczliwie poszukującej dla siebie koła ratunkowego.  Zgodnie uznajemy, że to bardzo udany i wspaniały debiut pisarski Tary Westover. Dołączamy wielkie brawa za odwagę i podzielenie się częścią swojego życia, która pozostanie w nas na zawsze.

Byliśmy świadkami unikalnego dzieciństwa Tary i rodzącego się pytania, które postawiła nam wszystkim na koniec.  Jak dużą część siebie powinniśmy poświęcić tym, których kochamy ? Do jakiego stopnia musimy się od nich odsunąć, aby dorosnąć ?

Pomimo tego, że książka świadczy o przemocy, polecamy ją do przeczytania.

Kampania odbywa się w ramach 16 Światowych Dni Przeciwko Przemocy. Rozpoczyna się 25 listopada w Międzynarodowym Dniu Przeciw Przemocy Wobec Kobiet. Koniec kampanii „Białej Wstążki” przypada 10 grudnia w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka i podkreśla, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka

Tekst: Dorota Bortkiewicz
Foto: Waldemar Chrościcki