Miesiąc listopad w bibliotece w Wiązownie, w filii w Duchnowie oraz w Dziennym Domu Senior + w Woli Karczewskiej żegnamy kolejnymi wydarzeniami. W trzech placówkach odbyły się spotkania z żywą przyrodą. W bibliotece w Wiązownie odbyły się warsztaty z sowami, w których udział wzięły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterskich Lotników Polskich z Oddziałami Integracyjnymi w Wiązownie z klas zero i pierwszych.
W filii w Duchnowie odbyły się warsztaty z surykatkami. W trzech oddzielnych spotkaniach wzięli udział uczniowie z klas pierwszych i trzecich ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance, uczniowie klasy siódmej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzezinach oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dębem Wielkim.
W Dziennym Domu Senior + w Woli Karczewskiej gościły sowy.
Oprócz fantastycznych warsztatów przyrodniczych i pokazu żywych zwierząt dzieci i seniorzy mogli dotknąć je z bliska, pogłaskać, poobserwować jak zachowują się w ciszy, jak reagują na hałas, poznać szczegóły hodowli domowej surykatek i sów. Dowiedziały się o tym, że surykatki potrafią wydawać dźwięki podobne do innych zwierząt takich jak miauczenie, szczekanie, krakanie, ale przywołują się tylko sobie znanym dźwiękiem. Najstarsza grupa uczniów zainicjowała zabawę surykatek z piłką. Była żywo zainteresowana środowiskiem tych zwierząt, skąd pochodzą, czym się żywią.
Sowy natomiast to ptaki nocne i dzienne, zamieszkują cały świat poza Antarktydą. Słuchacze dowiedzieli się, że waga oczu sowy to jedna trzecia całej masy ptaka. Mają ostre dzioby i szpony, dobry wzrok, zdolność widzenia stereoskopowego oraz doskonały słuch.
Podczas warsztatów dzieci uczą się, że wszystkie zwierzęta zasługują na szacunek i wymagają odpowiedniego traktowania oraz opieki. Spotkania były okazją do włączenia się w międzynarodową akcję “Biała wstążka” realizowaną w gminie Wiązowna. Uczestnicy otrzymali do przypięcia białą wstążkę. Jej noszenie ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy, która przybierać może różne formy. Kontakt ze zwierzętami sprawia, że dzieci szybciej wchodzą w świat uczuć, emocji, uczą się odpowiedzialności. Dzięki temu lepiej funkcjonują w grupie. Dzieci zapoznały się również z programem “Mała książka wielki człowiek” oraz z literaturą popularnonaukową przybliżającą świat zwierząt.
Tekst Dorota Bortkiewicz i Marzena Bobrowska
Zdjęcia M.B., M.K., D.B.