Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Nomadland. W drodze za pracą – pozycją na DKK seniorów

Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Seniorów z Dziennego Domu Senior + odbyło się w Bibliotece w Wiązownie. Dyskutowaliśmy o książce autorstwa Jessici Bruder pt. “Nomadland. W drodze za pracą”. Rozmowom towarzyszyły ogromne emocje, bowiem lektura do łatwych i lekkich nie należała. Jessica Bruder jest amerykańską dziennikarką, która przez trzy lata zbierała informacje do książki przemierzając wiele tysięcy kilometrów.

Przedstawiła smutną, przygnębiającą, przejmującą i momentami wstrząsającą historię ludzi klasy średniej Ameryki, którzy coraz częściej zostają zmuszeni sytuacją finansową do prowadzenia nomadzkiego stylu życia w niewielkich domkach na kółkach. Zamiast przejść na zasłużoną emeryturę, sprzedają domy, bo nie mogą ich utrzymać, przesiadają się do kamperów, vanów, jeżdżą od stanu do stanu w poszukiwaniu dorywczej pracy  – na kempingach, przy zbiorach owoców i warzyw.
Nasze rozmowy były bardzo burzliwe i pełne osobistego zaaferowania. Obfitowały w opisy doświadczeń Klubowiczek, dzięki czemu wyłuskaliśmy całkiem nowe spojrzenie na bezdomnych i bezmiejscowych w Ameryce, amerykańską opiekę zdrowotną, pogodne podejście do życia oraz odnieśliśmy się do polskiej rzeczywistości.

Warto wspomnieć, że istnieją grupy ludzi zwane nomadami, którzy prowadzą koczowniczy tryb życia i to nie z przymusu, a z wyboru. Przemieszczają się bo pragną żyć zgodnie z naturą, zmieniają swoje miejsce pobytu ze względu na zmiany pogody lub w poszukiwaniu żywności, wody, opału. Zatrzymują się wszędzie tam, gdzie mogą znaleźć pożywienie dla siebie i swojej zwierzyny. Żyją głównie z wypasu owiec i kóz oraz sprzedaży rzeczy, które zebrali w innym miejscu. Nazwa Nomada wywodzi się z łacińskiego nomas, które oznacza “Wędrujący w poszukiwaniu pastwisk”. Nomadowie istnieli już przed pięcioma tysiącami lat i choć mogłoby się wydawać, że dawno wyginęli, koczownicze ludy nadal istnieją i może jest już ich mniej niż kiedyś, ale wciąż dobrze sobie radzą. Prawdziwych Nomadów można spotkać na przykład w Jakucji, największej Republice Federacji Rosyjskiej. Wędrowni Nomadowie Syberii zwani Ewenk, żyją w lasach syberyjskiej tajgi i zajmują się hodowlą reniferów. Lud ten żyje w zgodzie z dziką przyrodą i świętą tradycją. Nomadowie Syberii bez problemu potrafią przetrwać w drastycznych warunkach atmosferycznych, gdzie temperatura dochodzi nawet do minus 60 stopni Celsjusza.

Do klubu dołączyły nowe panie, które bardzo serdecznie witamy i cieszymy się, że będą dzielić się z nami swoimi refleksjami po przeczytaniu lektury. Dziękujemy też za pyszne ciasta, które na każde spotkanie przynoszą seniorzy. Zapach ciasta, kawy i ziół umila nam comiesięczne spotkania.

Dyskusyjny Klub Książki działa w ramach projektu Instytutu Książki.

Tekst Marzena Bobrowska

Zdjęcia M.B i M.K.