Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Wystawa i prelekcja o Cyprianie Kamilu Norwidzie

24 września minęła 200. rocznica urodzin Cypriana Norwida. W uznaniu jego zasług dla polskiej sztuki i kultury, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida.

Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna włączając się w obchody tej rocznicy, 4 października zorganizowała wystawę pt. “Żar słowa i treści rozsądek” autorstwa, nieżyjącej już pani Barbary Wachowicz, znanej pisarki i autorki wielu biografii wybitnych Polaków. Na zaproszenie biblioteki  wystawie towarzyszył  ze swoją prezentacją i prelekcją dla młodzieży, kustosz Muzeum Literatury z Warszawy, pan Piotr Prasuła.

Tego dnia w norwidowskich lekcjach języka polskiego, z udziałem wystawy i muzealnika, uczestniczyła młodzież w swojej Szkole Podstawowej im. C. K. Norwida w Zakręcie. Wiedzę o patronie szkoły licznie pogłębiali tutaj uczniowie z klas ósmych. Kolejne spotkania odbyły się już w bibliotece w Wiązownie i w Gliniance. Podczas prezentacji młodzież ze Szkoły Podstawowej  im. 1 Pułku Szwoleżerów J. Piłsudskiego w Malcanowie i ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie, miała okazję poznać C. K. Norwida z mało znanej sfery osobistej, dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia artysty, poznać jego wiersze i odkrywać często zaszyfrowane w utworach przekazy. Spotkania odbywały się w pełnym dialogu z młodzieżą. Poproszeni o przeczytanie wiersza “Moja piosnka II” chętnie aktywowali się , a także podjęli wyzwanie odkrywania metaforyki i dokonali krótkiej analizy utworów pt. “Pióro” i “Burza“. Ponadto uczniowie obejrzeli rysunki satyryczne poety i odgadywali treść wynikającą z obrazu.

Cyprian Kamil Norwid żył w latach 1821-1883. Był dziewiętnastowiecznym artystą doby romantyzmu, obdarzonym wieloma talentami: geniuszem pióra, poetą i malarzem, rysownikiem i rzeźbiarzem, tłumaczem i publicystą, filozofem, badaczem kultur i cywilizacji. Był wielkim erudytą, obywatelem świata, a zarazem skromnym człowiekiem. Dzisiaj uważany jest za artystę, którego twórczość może być inspiracją dla współczesnych.

Wystawa przygotowana przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie i prezentacja były okazją do pogłębienia szeroko tematycznej wiedzy o Norwidzie, ale także do przekazania dobrych wartości życiowych z akcentowaniem szacunku do wartości chrześcijańskich i do drugiego człowieka.

Tekst: D.B.

Foto: M.K., M.B., D.B.