Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. 18 maja 2020 r. obchodzimy stulecie urodzin Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II, naszego wielkiego rodaka . Dzień ten jest wyjątkową okazją do wspomnienia jego osoby i literackiej twórczości, do czego bardzo zachęcamy.
Niewątpliwie, zamiłowanie do literatury Karol Wojtyła zaczerpnął przyswajając od wczesnej młodości lekturę klasyków polskiego romantyzmu. Intensywnie studiował lekturę: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego oraz neoromantyka Stanisława Wyspiańskiego, a przede wszystkim ulubionego Cypriana Kamila Norwida. Twórczość literacka Jana Pawła II nie jest łatwa ani w oryginale, ani w przekładzie. Wymaga od czytelnika pewnego wysiłku umysłowego i duchowego, jakoby współpracy z samym autorem, a często nawet wejrzenia w głąb siebie. Posiada jednak niezwykłą głębię. Utwory mają bogatą tematykę. Są sposobem bycia obecnym dla drugich w rozmowie o życiu, człowieku i Bogu. Obok poezji, Karol Wojtyła pisał dramaty. Jego utwory to m.in. “Hiob”, “Jeremiasz”, “Brat naszego Boga”, “Przed sklepem jubilera” oraz “Promieniowanie ojcostwa”. Dramaty w większości są próbą poszukiwania Boga oraz doświadczania Jego obecności w życiu codziennym. Są próbą ukazania człowieka w różnych sytuacjach życiowych, gdy ten doświadcza smutku i cierpienia. Nie sposób zapomnieć także o innych dziełach polskiego Papieża takich jak: “Miłość i odpowiedzialność”, “Osoba i czyn”, “U podstaw odnowy. Studium o realizacji Vaticanum II”, “Znak, któremu sprzeciwiać się będą” czy “Nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem II”. Bez wątpienia, do jednego z najbardziej znanych bestsellerów Jana Pawła II należy “Jan Paweł II. Przekroczyć próg nadziei”. W 2003 roku, Jan Paweł II ogłosił “Tryptyk Rzymski”, zaś w 2005 roku ukazała się ostatnia publikacja następcy Świętego Piotra zatytułowana “Pamięć i tożsamość. Rozmowy na przełomie tysiącleci”. Utwory Wojtyły odkrywają przed nami tajemnice duszy samego poety. Pomagają czytelnikowi w zrozumieniu siebie samego, swojego losu, swojego życiowego powołania, istoty miłości, związków z innymi ludźmi i osobistej relacji człowieka do Boga.
Niech nauczanie i wielkie dziedzictwo, które pozostawił św. Jan Paweł II wciąż będą dla nas inspiracją i zachętą do sięgania po książki. W nowej odsłonie godzin funkcjonowania bibliotek zapraszamy do wypożyczania publikacji z naszych księgozbiorów.